Piknik militarny "DZIEŃ MUNDURU 2012"

W jaki sposób walczyła siedemnastowieczna piechota i artyleria? Jak wyglądało polskie umundurowanie i wyposażenie armii przed II wojną światową? Jak obecnie prezentują się pojazdy specjalne i sprzęt Wojska Polskiego, Izby Celnej, Policji, Straży Pożarnej czy Straży Miejskiej? Tego wszystkiego dowiedzą się uczestnicy „Dnia Munduru” – pikniku militarno-historycznego, który w niedzielę, 6 maja odbędzie się na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Imprezę organizują Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie i Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

To z jednej strony impreza rekonstrukcyjna, łącząca epoki od wczesnego średniowiecza po współczesność, ale także prezentacja dzisiejszych służb mundurowych i realiów ich codziennej służby. Piknik odbędzie się w sercu Białegostoku, w godzinach od 10:00 do 16:00. Przez cały czas rozstawione będą obozowiska, namioty i stoiska ekspozycyjne, a także jeden po drugim będą się odbywały dynamiczne pokazy grup i organizacji (pełna lista uczestników – poniżej). Pokaz multimedialny materiałów Instytutu Pamięci Narodowej jest przewidziany na godzinę 15:00 w Ratuszu.

Piknik „Dzień Munduru” to rekreacja, ale przede wszystkim edukacja. Poprzez pokazy sprzętu i umiejętności formacji współczesnych oraz historycznych organizatorzy chcą popularyzować różne aspekty obronności naszego kraju i Podlasia. W widowiskowych prezentacjach weźmie udział ponad stu rekonstruktorów, m.in. wikingów, templariuszy i rycerzy średniowiecznych, łuczników tatarskich, żołnierzy siedemnastowiecznej piechoty, międzywojennych ułanów, żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i rekonstruktorów współczesnych formacji. Będzie ich można podziwiać w dynamicznych pokazach oraz w obozach rozstawionych na Rynku Kościuszki w sercu Białegostoku.

Wszyscy, którzy przyjdą na piknik będą też mogli zobaczyć sprzęt i umundurowanie wykorzystywane w codziennej pracy podlaskich oddziałów Wojska Polskiego, Policji, Straży Pożarnej, Izby Celnej czy białostockiej Straży Miejskiej. Nie zabraknie również opancerzonych wozów bojowych i zabytkowych pojazdów militarnych, którymi będzie można się przejechać po Rynku Kościuszki. Wśród dodatkowych atrakcji: degustacja kuchni polowej, strzelnice (łucznicza i ASG), animacje zabaw dla dzieci, wystawy tematyczne, konkursy oraz prezentacje filmów i prelekcje.

Po raz pierwszy w Białymstoku część swojej ekspozycji zamierza zaprezentować Park Historyczny „Trylogia” z Mielnika. Będzie można zobaczyć m.in. rekwizyty z filmowej adaptacji dzieł Sienkiewicza w reżyserii Jerzego Hoffmana, ale także z filmu „1920. Bitwa Warszawska”. Namiot z rekwizytami będzie rozstawiony w sąsiedztwie stoisk współczesnych formacji mundurowych.

Projekt „Dzień Munduru” realizowany jest przy wsparciu finansowym Miasta Białystok. Wydarzenie objęli honorowym patronatem: Prezydent Miasta Białegostoku, Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Wojewoda Podlaski.

UCZESTNICY „DNIA MUNDURU 2012”:

Grupy rekonstrukcyjne i organizacje społeczne:
- Bractwo Historyczne „Winland” (VIII-XI w.)
- Białostocka Komandoria Zakonu Templariuszy (XI-XIII w.)
- Komputowa Chorągiew Stefana Czarnieckiego (XVII w.)
- Polskie Stowarzyszenie Łucznictwa Konnego (XVII w.)
- Szwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich (XX w.)
- GRH Vintage Ladies (XX w.)
- SRH Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (XX w.)
- Związek Strzelecki „Strzelec” – Jednostka Strzelecka 4034 Białystok (XX w.)
- Stowarzyszenie ASG „Koalicja Wschód”
- Stowarzyszenie Miłośników Starej Motoryzacji i Techniki „Moto-Retro”
- Hufiec ZHP Białystok im. hm. Stanisława Moniuszki

Muzea i instytucje publiczne:
- Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
- Muzeum Wojska w Białymstoku
- Muzeum Podlaskie w Białymstoku
- Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku
- Park Historyczny „Trylogia” w Mielniku

Służby mundurowe:
- 18. pułk rozpoznawczy Wojska Polskiego (JW 3519)
- Wojewódzka Komenda Uzupełnień w Białymstoku