Seminarium pt. „Czy wynalazek studencki to dobry pomysł na biznes?”

Data wydarzenia 18-03-2021

Katedra Prawa Własności Intelektualnej, Prawa Gospodarczego Publicznego i Prawa Pracy Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku oraz Centrum Przedsiębiorczości Akademickiej i Transferu Technologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
serdecznie zapraszają na seminarium naukowo-praktyczne pt. „Czy wynalazek studencki to dobry pomysł na biznes?”, które odbędzie się w 18 marca 2021 r. w godz. 14:00-15:30 w formie zdalnej za pośrednictwem platformy Blackboard Collaborate.

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak to jest założyć własny biznes lub przekuć innowacyjny pomysł w produkt lub usługę, która trafi do każdego? I to wszystko na studiach? Historia zna wiele takich przypadków, a przykłady Facebooka, Google czy WordPress to tylko nieliczne z nich. Studia mogą być doskonałym czasem na stawianie pierwszych kroków w biznesie i warto wiedzieć, jak w tym przypadku chronić swoje IP.

Celem webinarium jest przedstawienie zagadnienia wynalazków, korzyści wiążących się z zastrzeżeniem ochrony patentowej, określenie komu przysługują prawa do rozwiązania stworzonego przez studenta podczas studiów. Zaprezentowane zostaną przykłady studenckich startupów, ze wskazaniem dobrych praktyk i popełnionych błędów.

Wydarzenie poprowadzą:

  • Krzysztof Maternicki - Prezes Zarządu i współwłaściciel spółki typu spin-off Zero-Rad sp. z o.o. (www.zero-rad.com), współtwórca wynalazku, wzoru użytkowego i wzoru przemysłowego. W latach 2015 - 2016 pełnił funkcję dyrektora centrum transferu, a następnie do 2020 roku funkcję głównego specjalisty ds. transferu technologii, gdzie od podstaw tworzył Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji Obszarze Nauki i Sztuki na Uniwersytecie im. Jana Długosza w Częstochowie. Od 2020 roku Broker Innowacji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
  • dr Magdalena Knapp – od 6 lat zajmuje się transferem technologii, teoretyk i praktyk w zakresie prawa własności intelektualnej. Realizuje własne projekty badawcze, a także wspiera naukowców i studentów w komercjalizacji ich pomysłów. Angażuje się w tworzenie innowacji w obszarze biotechnologii, koordynuje projekt Inkubator Innowacyjności 4.0 w Biurze Transferu Technologii UMB.
  • dr Magdalena Rutkowska-Sowa – rzecznik patentowy, wicedziekan Okręgu Podlaskiego PIRP, absolwentka programu TOP 500 Innovators. Pełni funkcję pełnomocnika Rektora UwB ds. własności intelektualnej. Wykładowca, prelegent na konferencjach i szkoleniach oraz autorka publikacji z zakresu prawa własności intelektualnej, w tym dotyczących ich komercjalizacji.