Czytanie performatywne „Walizka”

Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersyteckie Centrum Kultury, Pracownia Sztuki Społecznej oraz Teatr Papahema zapraszają na czytanie performatywne dramatu 'Walizka' Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk: 7 grudnia (wtorek), godz. 18.00.

„Któregoś dnia Francuz Michel Leleu wyszedł z domu i poszedł do muzeum. Znalazł tam walizkę swego ojca, choć ojciec wcale jej tam nie zostawił. Ten niezwykły przypadek opisały gazety " – tak Sikorska-Miszczuk rozpoczyna sztukę inspirowaną prawdziwą historią odnalezionej walizki, poświęconą pamięci Holokaustu i związanym z nią poszukiwaniom tożsamości, zarówno na poziomie indywidualnym, jak i zbiorowym.

„To sztuka o uzdrawianiu - wyjaśnia autorka. Wszystko, co mamy w sobie - bagaż wspomnień, często niechcianych - istnieje i żyje w nas, czy tego chcemy, czy nie. Możemy nigdy naszej walizki nie otworzyć i żyć w wiecznej połowiczności i niepełności. 'Walizka' to historia pojedynczego człowieka, który odcina się od części siebie, choć jest to część jego własnej tożsamości. Ta sztuka dotyczy też obszaru pamięci społecznej - nie chcemy odkrywać prawdy, otwierać walizki pełnej bolesnych wspomnień. 'Walizka' jest o wierze w uzdrawiającą moc prawdy."

Będzie to drugie po 'Burmistrzu' czytanie performatywne wyprodukowane w ramach tegorocznego Programu Rezydencji Teatralnych UCK. Tym razem czytanie zostanie zrealizowane w formie partycypacyjnej. Przygotują je - we współpracy z Teatrem Papahema - studenci socjologii związani z Pracownią Sztuki Społecznej:

  • Michał J. Dąbrowski,
  • Justyna Józwowicz,
  • Anzhalika Kalantai,
  • Aleksandra Koniecko,
  • Aleksandra Rostkowska,
  • Dalia Wadi,
  • Paulina Zabrocka.

Oprawę muzyczną czytania stworzy Natasza Topor.

Po czytaniu odbędzie się spotkanie-rozmowa z Małgorzatą Sikorską-Miszczuk oraz uczestnikami rezydencji.

Małgorzata Sikorska-Miszczuk jest dramatopisarką i scenarzystką, autorką nagradzanych i tłumaczonych na wiele języków oraz prezentowanych na wielu scenach tekstów, często opisywanych jako 'czarne komedie'.

Teatr Papahema tworzy czworo absolwentów Akademii Teatralnej w Białymstoku: Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski i Mateusz Trzmiel. W swojej pracy grupa łączy klasykę ze współczesnością, teatr aktora z teatrem formy, humor z refleksją na temat otaczającej rzeczywistości.

Pracownia Sztuki Społecznej jest otwartym i interdyscyplinarnym przedsięwzięciem o charakterze badawczym, edukacyjnym, kulturalnym i społecznym. Tworzą ją badacze i studenci z Instytutu Socjologii UwB, współpracujący z artystami, animatorami, edukatorami i innymi praktykami kultury, posługujący się w swojej pracy metodami badawczymi opartymi na sztuce.

Kuratorki: Katarzyna Niziołek, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska

Technika: Michał Chrzanowski

Plakat: Lucjusz Sawicki

Wstęp bezpłatny. Obowiązują rezerwacje. Jedna osoba może zarezerwować jedno miejsce, przesyłając swoje imię i nazwisko na adres rezerwacje@uwb.edu.pl i wpisując 'Walizka' w tytule maila, oraz podając wybrany termin. Rezerwacja jest ważna po otrzymaniu potwierdzenia.

Czas trwania czytania: około 60 minut.

Czytanie dla widzów powyżej 16. roku życia.

UWAGA! W BUDYNKU UCK PRZESTRZEGAMY REŻIMU SANITARNEGO. WSZYSCY WIDZOWIE POWINNI: ZDEZYNFEKOWAĆ RĘCE PRZY WEJŚCIU (PRZY DRZWIACH ZNAJDUJE SIĘ PODAJNIK PŁYNU), ZACHOWAĆ DYSTANS 1,5 M W OCZEKIWANIU NA SPEKTAKL ORAZ PRZEZ CAŁY CZAS ZAKRYWAĆ NOS I USTA MASKĄ.

Czytanie realizowane jest w ramach „Programu Rezydencji Teatralnych UCK 2021" dzięki wsparciu z budżetów Miasta Białystok oraz Samorządu Województwa Podlaskiego, pozyskanemu przez Fundację UwB.

Wydarzenie na Facebooku:  https://www.facebook.com/events/292428382788152/.