Państwowy pogrzeb Powstańców Styczniowych w Wilnie

Szanowni Państwo,

w dniu 22 listopada 2019 r. w Wilnie zaplanowano uroczysty państwowy pogrzeb znalezionych na Górze Zamkowej szczątków przywódców i uczestników powstania styczniowego. Uroczystość rozpocznie się o godz. 8:30 (7:30 czasu polskiego) od apelu wojskowego na Placu Katedralnym w Wilnie. Następnie odbędzie się Msza Święta w bazylice archikatedralnej, procesja pogrzebowa ulicami Wilna z zatrzymaniem się przy Kaplicy Ostrobramskiej oraz końcowe pożegnania i pochówek w XIX-wiecznej kaplicy na cmentarzu na Starej Rossie. W wydarzeniu będą uczestniczyć między innymi prezydenci Litwy, Polski i Ukrainy.

Przypomnijmy, że w latach 1863–1864 na placu Łukiskim w Wilnie stracono 21 przywódców i uczestników powstania styczniowego. Śmierć poniósł miedzy innymi ks. Stanisław Iszora, gen. Zygmunt Sierakowski oraz jeden z przywódców Powstania Styczniowego Wincenty Konstanty Kalinowski. Skazańcy zostali pogrzebani przez władze carskie w tajemnicy przed bliskimi i społeczeństwem na Górze Zamkowej w Wilnie. Warto podkreślić, że Wincenty Konstanty Kalinowski urodził się na podlaskiej ziemi – w Mostowlanach, parafia Jałówka. Z wykształcenia był prawnikiem.

Delegacji Uniwersytetu w Białymstoku przewodniczyć będzie dr hab. Adam Doliwa, prof. UwB, Dyrektor Filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie.

Serdecznie zapraszam do wzięcia udział w uroczystym pogrzebie w Wilnie,

Dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
dr hab. Mariusz Popławski, prof. UwB

 

Opracowano na podstawie: Kresy24.pl za wilnoteka.lt,ELTA, lrv.lt/ba
Opracował: dr hab. Sławomir Presnarowicz, prof. UwB
Poniżej Wincenty Konstanty Kalinowski, fot. Achille Giuseppe Bonoldi 1862-1863 r., ŠIAULIŲ „AUŠROS" MUZIEJUS, sygn. 416/VIII.