Relacja ze spotkania „Wykrywacz kłamstw na tropie zabójcy”

W dniu 14 stycznia 2020 r. odbyło się kolejne spotkanie Studenckiego Koła Nauk Penalnych, poprowadzone przez mgr Adriannę Niegierewicz-Biernacką - doktorantkę w Katedrze Postępowania Karnego, która przybliżyła uczestnikom tematykę stosowania urządzenia potocznie zwanego „wykrywaczem kłamstw”.

W trakcie spotkania zostały poruszone zarówno aspekty kryminalistycznego badania wariografem jak i procesowe m.in. możliwość wykorzystania wyniku badania jako dowodu w procesie karnym. Uczestnicy mieli okazję posłuchać o metodach badań, rodzajach zadawanych pytań oraz możliwych trikach stosowanych przez podmioty wykonujące te badania. Ponadto poruszone zostały kwestie zmierzające do obalenia powszechnie znanego nam mitu, że wariograf ma na celu wykryć kłamstwo oraz że istnieją skuteczne sposoby na jego oszukanie.

Podczas części warsztatowej uczestnicy mieli okazję wczuć się w rolę biegłego sądowego z zakresu poligrafii i na podstawie przytoczonego stanu faktycznego dotyczącego makabrycznej zbrodni zabójstwa opracować przykłady pytań kontrolnych, obojętnych i krytycznych, które mogłyby pomóc śledczym w wykryciu sprawców tego czynu zabronionego.
Wszystkim dziękujemy serdecznie za obecność!