Spotkanie SKNP „Przesłuchanie metodą FBI”

Dnia 8 maja 2019 r. w ramach Dni Wydziału Prawa 2019 oraz Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Proces karny na przestrzeni lat - przeszłość, teraźniejszość i przyszłość” Studenckie Koło Nauk Penalnych zorganizowało praktyczne warsztaty „Przesłuchanie metodą FBI”.

Gościem wydarzenia był Pan Wiesław Zyskowski - specjalista w dziedzinie wystąpień publicznych i kreowania wizerunku, ekspert w zakresie kinezyki (czytanie mowy ciała i jej analiza) oraz przesłuchań z wykorzystaniem metod FBI. Zaprezentował on inne podejście do czynności dowodowej - przesłuchania. Pokazał również jaką technikę stosują funkcjonariusze Federalnego Biura Śledczego. Ukazał, jak powinno wyglądać przesłuchanie, aby było jak najbardziej skuteczne i obfite w wiarygodny materiał dowodowy. Wskazywał, jaki istotny wpływ na rozmowę ma np. usadzenie organów i osób podejrzanych czy świadków. Dodatkowo prelegent pokazał studentom, jak działają środki i urządzenia pomagające w przesłuchaniach oraz nauczył, jak interpretować mowę ciała, by wyczytać z niej emocje i charakter człowieka.

Pan W. Zyskowski wchodził w interakcję ze studentami, zadając im pytania i biorąc ich za osoby przesłuchiwane, co nadało warsztatom praktyczny charakter. Poprzez nawiązanie bardzo dobrej komunikacji, warsztaty cieszyły się niezwykłym zainteresowaniem studentów. Przejawem tego były częste pytania oraz przeprowadzone podczas warsztatów dyskusje.