Warsztaty „Sposób na oszusta”- kilka słów o taktyce organów w sprawach o oszustwa

Za nami kolejne w tym roku akademickim spotkanie merytoryczne Studenckiego Koła Nauk Penalnych „Sposób na oszusta - kilka słów o taktyce organów w sprawach o oszustwa”, które odbyło się 28 stycznia 2021 r. w ramach cyklu spotkań „Kryminalistyka kluczem do zagadek kryminalnych”. Prelegantką spotkania była mgr Adrianna Niegierewicz-Biernacka, któa zgłębiłą tematykę przestępstwa oszustwa internetowego.

W pierwszej kolejności Prelegentka opowiedziała słuchaczom o swojej pracy na stanowisku asystenta prokuratora. Tam właśnie bardzo często spotyka się z omawianym przestępstwem. Spotkanie miało charakter warsztatów podzielonych na dwie części. W części pierwszej - teoretycznej, poruszono takie kwestie jak cele postępowania przygotowawczego, nadzór prokuratora w postępowaniu przygotowawczym, podległość procesowa policji i innych organów sądowi i prokuratorowi. W ramach ciekawostki Pani Magister wspomniała również, że największą liczbę sprawców oszustwa komputerowego stanowią sprawcy nieroztropni, których ujęcie przez organy ścigania jest jedynie kwestią czasu.

W części praktycznej uczestnicy spotkania mogli wcielić się w rolę śledczych. Najpierw przedstawiony został stan faktyczny. Następnie miała miejsce dyskusja . Słuchacze wskazywali jakie informacje istotne dla sprawy znajdują się w stanie faktycznym. Prelegentka z kolei podpowiadała jakie instytucje należy zastosować, aby móc takowe informacje pozyskać dla celów postępowania.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za obecność i zapraszamy na kolejne spotkania SKNP.