Wyjście do Aresztu Śledczego połączone z pokazem umiejętności psa specjalnego

W dniach 19-20 listopada 2019 r. członkowie Studenckiego Koła Nauk Penalnych po raz kolejny mieli okazję odwiedzić Areszt Śledczy w Białymstoku. Podczas tego wydarzenia studentom została ukazana namiastka codziennego życia osadzonych. Dodatkowo odświeżone zostały podstawowe prawne regulacje związane z wykonywaniem kary pozbawienia wolności oraz skonfrontowano jak sprawdzają się one w rzeczywistości.

Uczestnicy mieliśmy okazję do zadania psychologowi więziennemu oraz wychowawcy często niebanalnych pytań, które dotyczyły m.in. sposobów rozmieszczania osadzonych w poszczególnych celach, podejścia więźniów do wychowawców, przypadków samookaleczania się osadzonych, czy poszczególnych przestępstw, za które odbywają karę osadzeni oraz podjęcia dyskusji z funkcjonariuszami Służby Więziennej z niezwykle bogatą praktyką, którzy chętnie dzieli się swoimi zawodowymi doświadczeniami.

Kolejnym punktem było spotkanie z psem specjalnym oraz jego opiekunem. Studenci mieli okazję poznać niezwykle żywiołowego i zdolnego owczarka belgijskiego o imieniu Nitro, który jest obecnie jedynym czworonożnym funkcjonariuszem pracującym na terenie tej jednostki penitencjarnej. Spotkanie to dało też okazję do zapoznania się z jego codzienną pracą m.in. przeszukania celi więziennej.

Ostatnim punktem było zwiedzanie Izby Pamięci, gdzie ukazano historyczną „piwnicę”, w której swego czasu wykonywane były kary śmierci.