Szkoła Prawa Niemieckiego

Schule des Deutschen Rechts

Szkoła Prawa Niemieckiego prowadzona jest na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku we współpracy z Uniwersytetem Humboldtów w Berlinie. Rozpoczęła ona swoją działalność w roku akademickim 2011/2012, jako projekt: „Einführung in das deutsche Recht”. W kolejnym roku akademickim projekt przekształcony został w Szkołę Prawa Niemieckiego.

Program skierowany jest do osób, które pragną uzyskać wiedzę z zakresu prawa niemieckiego oraz funkcjonowania niemieckiego systemu administracji i sądownictwa. Inicjatywa ta przeznaczona jest przede wszystkim dla doktorantów i studentów prawa, administracji, europeistyki, kryminologii oraz ekonomii i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu w Białymstoku. W projekcie od lat udział biorą także studenci z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Grodnie. W programie przewidziane są zajęcia z prawniczego języka niemieckiego, co umożliwia studentom zaznajomienie się z niemiecką terminologią prawniczą. Kolejną część Szkoły Prawa Niemieckiego stanowią bloki zajęć z poszczególnych gałęzi prawa niemieckiego, które prowadzone są przez wykładowców z Humboldt Universität zu Berlin oraz niemieckich praktyków. Każdą edycję wieńczy studyjny wyjazd do Berlina, gdzie uczestnicy biorą udział w seminarium naukowym i mają szansę zweryfikować zdobytą podczas zajęć wiedzę w praktyce.

Projekt umożliwia studentom i doktorantom zgłębienie wiedzy w obszarze niemieckiego prawa oraz funkcjonowania niemieckiego systemu administracji i sądownictwa. Stanowi także doskonałe przygotowanie dla osób chcących odbyć stypendium naukowe w krajach niemieckojęzycznych oraz praktykę w międzynarodowych przedsiębiorstwach i kancelariach.

 

Przedmioty:
– prawniczy język niemiecki,
– prawo karne,
– prawo cywilne,
– prawo administracyjne,
– prawo ochrony środowiska,
– prawo konstytucyjne,
– prawo handlowe.

 

Koordynatorzy:

prof. dr hab. Ewa M. Guzik-Makaruk (ewa.guzik@uwb.edu.pl)

mec. Marcin Chomiuk

 

Sekretarz:

mgr Ewelina Wojewoda (e.wojewoda@uwb.edu.pl)