11th International Phd Students' Conference on Competition Law

Data: 05.04.2022
Miejsce wydarzenia: Wydział Prawa UwB

Katedra Prawa Własności Intelektualnej, Prawa Gospodarczego Publicznego i Prawa Pracy, Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, zaprasza do udziału w bezpłatnej konferencji naukowej online pt.: 11th International Phd Students' Conference on Competition Law, 5 kwietnia 2022 r. w godz. 09:30-13:00.

Więcej szczegółów, w tym planowany program konferencji, można znaleźć tutaj. W celu rejestracji prosimy wypełnić zgłoszenie: https://forms.gle/gr32X2GuPUQqNmrVA. Link do konferencji zostanie przesłany w ostatnich dniach przed konferencją na wskazane podczas rejestracji adresy e-mail.

Konferencja z udziałem gości zagranicznych jest organizowana przez dr hab. Anetę Giedrewicz-Niewińską, prof. UwB oraz dr Magdalenę Knapp.

11th International Phd Students’ Conference on Competition Law at the University of Białystok, Faculty of Law, will take place, respectively, on April 5, 2022 and will be held online.

Our Conference on Competition Law is an international PhD students' conference organized from 2013 and it offers PhD students (but not only) from all over the world a platform to exchange ideas about their research projects on competition law and to present their research and discuss it with a wider audience.

This year's conferences topic is The Prohibition of Unfair Trading Practices in Relations Between Buyers and Suppliers in the Agricultural and Food Supply Chain.

The conference is free of charge.

Register at https://forms.gle/gr32X2GuPUQqNmrVA.

More details on the conference are available here.

We would be grateful if you could forward this information to your colleagues/students who might be interested in joining us.