Debata o społecznej odpowiedzialności nauki i „nauce otwartej"

Debata o społecznej odpowiedzialności nauki i „nauce otwartej".
Komu potrzebna jest nauka? Jaka jest rola nauki i naukowców w dzisiejszym świecie? Komu wierzą dzisiaj ludzie? Jak mówić o nauce?
Czy nauka pozwala łatwiej zaadaptować się do galopujących zmian w dzisiejszym świecie? Czy nauka nadąża za rewolucją cyfrową? Czy sztuczna inteligencja nie zastąpi naukowców?

Do debaty o społecznej odpowiedzialności nauki i „nauce otwartej" zaprosiliśmy wiceprezesa Polskiej Akademii Nauk prof. Dariusza Jemielniaka. To badacz społeczny analizujący dezinformację w sieci i ruchy antynaukowe, specjalizujący się w badaniu społeczności otwartej współpracy oraz w badaniu społeczności internetowych. Jest też autorem pierwszej na świecie etnografii społeczności Wikipedii, która ukazała się w 2014 nakładem Stanford University Press. Jest jednym z najmłodszych członków PAN.

Zaproszenie do rozmowy przyjęli także:

* dr hab. Marcin Moniuszko - prorektor ds. nauki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
* Dr hab. Elżbieta Kużelewska, prof. UwB - prodziekan Wydziału Prawa ds. nauki
* Dr Maciej Oksztulski - pierwszy w Polsce niemówiący autysta, który obronił rozprawę doktorską z dyscypliny nauki prawne na Wydziale Prawa UwB
* Danuta Oksztulska - mama Macieja Oksztulskiego
* Natalia Rydzewska - studentka I roku chemii na UwB
* Dr Paweł Tadejko - konsultant ds. transformacji cyfrowej, Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej
17 maja 2023 r.
Miejsce - Uniwersyteckie Centrum Kultury - kampus UwB, ul. Ciołkowskiego 1N, godz. 11:00
Czekamy na publiczność, dla której nauka jest ważna.