Doktorant UwB o mediach i wyborach na Uniwersytecie Karola w Pradze

20.05.2024

“Media and Elections in Poland” – to temat zajęć, które na Wydziale Prawa Uniwersytetu Karola w Pradze poprowadził doktorant Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych UwB Wojciech Dąbrówka na rozpoczęcie pobytu naukowego w Katedrze Prawa Konstytucyjnego. W ramach drugiego już grantu z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego realizuje w niej badania prawnoporównawcze na temat roli mediów w procesie wyborczym.

Nad przebiegiem bieżącego zadania czuwa wybitny konstytucjonalista i znawca prawa wyborczego prof. Marek Antoš, kierownik Katedry Prawa Konstytucyjnego.

- Wojciech Dąbrówka przedstawił nam szereg interesujących aspektów relacji między mediami a wyborami, które wykraczają poza czysto polski kontekst, gdyż są to tematy pojawiające się we wszystkich krajach demokratycznych. Jednocześnie była to dla studentów przydatna okazja do porównania konkretnych aspektów organizacji wyborów w Czechach i w Polsce, dzięki czemu przekonaliśmy się, że choć w wielu aspektach są one zbieżne, to w innych również się różnią – stwierdził prof. Marek Antoš.

W ramach pierwszego stypendium z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego na przełomie listopada i grudnia 2023 roku mgr Wojciech Dąbrówka zrealizował analogiczne badania w Katedrze Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie.

- Jestem zaszczycony, że moje wnioski pośród wielu innych spotkały się z uznaniem szacownej kapituły. Dzięki obu stypendiom mam możliwość przeprowadzenia badań prawnoporównawczych w odniesieniu do prawa konstytucyjnego, wyborczego i medialnego. To także okazja do przeprowadzenia kwerendy bibliograficznej w zakresie doktryny prawniczej, ale też do poszukiwań materiałów badawczych w źródłach innych niż biblioteczne – wyjaśnia mgr Wojciech Dąbrówka.

- Dziękuję za wsparcie moich planów naukowych promotor mojej rozprawy doktorskiej – prof. Elżbiecie Kużelewskiej, a opiekunom moich pobytów naukowych – prof. Markowi Antošowi z Uniwersytetu Karola w Pradze oraz prof. Markowi Dominowi z Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie za ich życzliwe przyjęcie i nieocenioną pomoc w realizacji badań w tych prestiżowych ośrodkach akademickich.

Mgr Wojciech Dąbrówka współpracuje z Katedrą Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa UwB. Przygotowuje rozprawę doktorską pt. „Rola mediów w procesie wyborczym. Studium konstytucyjnoprawne” pod kierunkiem dr hab. Elżbiety Kużelewskiej, prof. UwB.

- Stypendia z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego stwarzają Wojciechowi Dąbrówce dogodne warunki do realizacji projektu, polegającego na badaniach prawnoporównawczych w państwach, które są nam bliskie kulturowo, mają podobne doświadczenia w zakresie transformacji ustrojowej po upadku komunizmu i należą do Grupy Wyszehradzkiej. Niewykluczone, że wkrótce miejscem analogicznego pobytu naukowego doktoranta będą jeszcze Węgry, ponieważ otrzymał już zaproszenie z Katedry Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa Uniwersytetu Loránda Eötvösa w Budapeszcie – mówi prof. UwB Elżbieta Kużelewska.