Doktorant UwB z trzecim grantem z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego

12.08.2024
mgr Wojciech Dąbrówka

„The Role of the Media in the Electoral Process in Comparative Terms" – to temat badań prawnoporównawczych, które doktorant UwB Wojciech Dąbrówka będzie kontynuował na kolejnym zagranicznym, prestiżowym uniwersytecie dzięki trzeciemu już grantowi z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

Mgr Wojciech Dąbrówka współpracuje z Katedrą Prawa Konstytucyjnego. Przygotowuje rozprawę doktorską pt. „Rola mediów w procesie wyborczym. Studium konstytucyjnoprawne” pod kierunkiem dr hab. Elżbiety Kużelewskiej, prof. UwB.

- Po dwóch stypendiach na pobyty i badania naukowe w najlepszych ośrodkach akademickich w Czechach i Słowacji doktorant zyskał trzeci grant na realizację szerokiego projektu, polegającego na badaniach prawnoporównawczych w państwach, które są nam bliskie kulturowo, mają podobne doświadczenia w zakresie transformacji ustrojowej po upadku komunizmu i należą do Grupy Wyszehradzkiej. To znaczące wsparcie, które stwarza warunki do prowadzenia badań przez doktoranta – mówi prof. Elżbieta Kużelewska.

Pierwszy grant pozwolił mgr Wojciechowi Dąbrówce na porównanie regulacji dotyczących roli mediów w procesie wyborczym w Polsce i Słowacji. Było to możliwe dzięki pobytowi naukowemu w Katedrze Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie. Drugi z otrzymanych grantów stworzył doktorantowi dogodne warunki do prowadzenia analogicznych badań w odniesieniu do Polski i Czech. Badania te odbyły się podczas pobytu naukowego w Katedrze Prawa Konstytucyjnego na Uniwersytecie Karola w Pradze.

Za sprawą trzeciego grantu przyznanego właśnie przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki mgr Wojciech Dąbrówka będzie badał zależności między mediami i wyborami w Polsce i na Węgrzech. Gościć go będzie Katedra Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa Uniwersytetu Loránda Eötvösa w Budapeszcie.

- Przy tak ogromnej i silnej konkurencji badaczy z wielu krajów nie mogłem być pewien zwycięstwa ani za pierwszym, ani za drugim, ani nawet za trzecim razem. Jestem przekonany, że wcześniejsze doświadczenia badawcze, a także wartościowy oraz jasno sformułowany i przedstawiony zakres badań procentują – zaznacza mgr Wojciech Dąbrówka. - Jestem bardzo zaszczycony trzecim już korzystnym dla mnie werdyktem szacownej kapituły konkursowej, ale też wdzięczny za wspieranie moich naukowych planów mojej promotor – prof. Elżbiecie Kużelewskiej oraz opiekunom pobytów naukowych z renomowanych, zagranicznych ośrodków naukowych – prof. Markowi Antošowi z Czech, prof. Markowi Dominowi ze Słowacji i prof. Zoltanowi Pozsár-Szentmiklósy z Budapesztu.