Dzień Praw Człowieka z Wydziałem Prawa UwB

uczniowie szkół średnich piszą listy w Maratonie Amnesty International

Dnia 8 grudnia 2023 r. na Wydziale Prawa UwB świętowaliśmy 75 rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Podczas wydarzenia gościliśmy młodzież z: I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza, III Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego, X Liceum Ogólnokształcącego im. W. Szymborskiej i XI Liceum Ogólnokształcącego im. Rotmistrza W. Pileckiego - łącznie ponad 150 uczniów wraz z opiekunami: Katarzyną Anikiej, Joanną Perkowską, Magdaleną Bartnicką-Łętowską, Katarzyną Maciejuk, Małgorzatą Sokół, Katarzyną Marcinkiewicz.

Spotkanie otworzyła Pani Prodziekan ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju dr hab. Izabela Kraśnicka, prof. UwB. W tym roku w programie przewidzieliśmy warsztaty poświęcone cyberprzemocy ze względu na płeć oraz prawom człowieka w społeczności szkolnej. W części prelekcyjnej odbyły się wystąpienia m.in. o znaczeniu Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka zrealizowane przez dr Wioletę Hryniewicką-Filipkowską, oraz o mowie nienawiści a konstytucyjnej zasadzie godności, które z kolei wygłosiła dr Kamila Bezubik. Pani Alicja Dobkowska, studentka II roku na kierunku prawo zaprezentowała ciekawe sprawy z zakresu mowy nienawiści rozpatrywane przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Gościem specjalnym Dnia Praw Człowieka była pani Dominika Sokołowska edukatorska z Amnesty International Polska, która opowiedziała o znaczeniu Maratonu Pisana Listów. Uczestnicy spotkania pod kierunkiem członkiń Koła Naukowego Współpracy Międzynarodowej pani Joanny Lebiedzińskiej i pani Aleksandry Sidorowicz, napisali również własne listy chcąc odmienić los i stanąć w obronie osób których prawa człowieka są łamane.

Dzień Praw Człowieka został zorganizowany przez:

• Dr Kamilę Bezubik z Katedry Prawa Konstytucyjnego, opiekuna klas patronackich z I LO
  • Dr Wioletę Hryniewicką- Filipkowską z Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego i Europejskiego, Pełnomocnika Dziekana ds. współpracy ze szkołami średnimi
  • Dr Justynę Kulikowską- Kuleszę z Katedry Prawa i Postępowania Administracyjnego, opiekuna klas patronackich z III LO
  • Dr Małgorzatę Wenclik z Katedry Prawa i Postępowania Administracyjnego
  • Studentów z Koła Współpracy Międzynarodowej