III Spotkanie Koła Naukowego Praw Kobiet „Kobieta jest metaforą”

26.05.2023
Główna grafika podzielona jest na dwie części. Po jej lewej stronie, na trzech prostokątach różnej grubości (białym, beżowym, bordowym), znajduje się portret kobiety narysowany cienkimi, czarnymi liniami. Na jej głowie znajduje się 6 kształtów przypominających żółte płatki kwiatów. Pod spodem umieszczone zostały informacje co do daty, miejsca i godziny wydarzenia – 31 V 2023; s 213 wydział prawa UwB; 18:30. Po prawej stronie grafiki znajduje tytuł wydarzenia w białym kolorze „Kobieta jest metaforą”. W prawym górnym rogu znajduje się czerwone logo koła. Tło jest w kolorze czekoladowym.

Koło Naukowe Praw Kobiet serdecznie zaprasza wszystkich na spotkanie z mgr Justyną Wawrzyniuk, które odbędzie się 31 maja 2023 r. o godz. 18:30 w sali 213 na Wydziale Prawa.

Mgr Justyna Wawrzyniuk to językoznawczyni, anglistka, doktorantka na Wydziale Filologicznym UwB, która w pracy badawczej zajmuje się metaforycznym ujęciem tożsamości w popkulturze.

Metafora w ujęciu kognitywnym nie jest wyłącznie elementem dekoracyjnym i figurą retoryczną – jest kulturowo uwarunkowanym narzędziem do wyrażania i kreowania rzeczywistości. Umiejętnie użyta metafora nie tylko opisuje sposób postrzegania przez nas świata, ale ma też na niego realny wpływ.

W trakcie spotkania szczególna uwaga zostanie poświęcona metaforom dotyczącym kobiet i kobiecości, które bazują na zwierzętach i przedmiotach. Biorąc pod uwagę ich fundamenty i podprogowe znaczenia, uczestnicy zastanowią się nad tym, w jaki sposób metafory mogą odwrócić dotychczasową narrację wynikającą z obecnych norm społecznych i kulturowych.