Kulisy aplikacji sędziowskiej i zawodu asystenta sędziego – relacja

01.04.2021

Studenckie Koło Nauk Penalnych miało przyjemność zorganizować kolejne merytoryczne spotkanie z cyklu „Warsztat młodego karnisty”. Tym razem uczestnicy odkrywali kulisy aplikacji sędziowskiej oraz zawodu asystenta sędziego.

Gościem wydarzenia był mgr Konrad Szczęsny – obecnie aplikant aplikacji sędziowskiej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury a wcześniej asystent sędziego Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. Tematyka spotkania była skupiona wokół dróg do zdobycia zawodu sędziego. Prelegent podzielił się swoimi wieloletnimi doświadczeniami z wykonywania zawodu asystenta sędziego. Ukazał również trudy i wyzwania stojące przed zawodem sędziego.

Ponadto uczestnicy dowiedzieli się o licznych praktycznych wskazówkach dotyczących zdawania egzaminów wstępnych na aplikację sędziowską. Ich wiedza wzgobacona została o informacje:
- na czym polega codzienna praca sędziego, w tym poznaliśmy jego podstawowe obowiązki zawodowe, co pozwoliło nam poznać predyspozycje pożądane w zawodzie sędziego,
- możliwe obecnie ścieżki do zawodu sędziego – odbycie aplikacji sędziowskiej lub podczas pracy asystenta sędziego aplikacji uzupełniającej,
- jak wyglądają zadania aplikanta podczas odbywania praktyk w sądach oraz jak ukształtowany jest program aplikacji sędziowskiej,
- jak przebiegają zajęcia i zjazdy w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.

Dziękujemy prelegentowi za przybliżenie tajników zawodu sędziego, a uczestnikom za obecność.