Podsumowanie X Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Konstytucyjnym

31.05.2021

W dniu 28 maja 2021 r. odbył się w Białymstoku jubileuszowy X Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Prawie Konstytucyjnym. Organizatorem Konkursu było Towarzystwo Przyjaciół Prawa Konstytucyjnego działające przy Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Do Konkursu udział zgłosiło 73 studentów z ośrodków naukowych z terenu całej Polski. W tym roku po raz pierwszy w historii, Konkurs odbył się w całości w trybie zdalnym – tradycyjnie natomiast w dwóch etapach. I Etap miał formę testu, II etap, do którego zakwalifikowało się 10 najlepszych uczestników miał formę ustnej odpowiedzi przed Komisją Konkursową.

W Etapie I – testowym, uczestnicy odpowiadali na 35 pytań jednokrotnego wyboru (za każde można było uzyskać 2 punkty) oraz 10 pytań wielokrotnego wyboru (do zdobycia za każde 3 punkty).

Spośród uczestników I Etapu wyłoniono 10 najlepszych, którzy za pośrednictwem platformy Blackboard Collaborate wzięli udział w ustnej odpowiedzi przed Komisją Konkursową, w skład której wchodzili:

• dr hab. Stanisław Bożyk, prof. UwB – przewodniczący Komisji,
  • dr hab. Andrzej I. Jackiewicz – członek Komisji,
  • dr hab. Lech Jamróz – członek Komisji.

Moderatorem Konkursu od strony organizacyjnej i technicznej był mgr Piotr Czeczot, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Prawa Konstytucyjnego. W pracę na rzecz organizacji Konkursu zaangażowali się też członkowie Koła TPPK.

Uczestnicy II Etapu odpowiadali na 3 pytania, za które można było uzyskać kolejno 5, 10 oraz 15 punktów. Po przeprowadzeniu II Etapu wyłoniono zwycięzców oraz wyróżnionych:

• miejsce 1. – Bartłomiej Kozak (Uniwersytet Jagielloński)
  • miejsce 2. – Bartłomiej Pabisek (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
  • miejsce 3. – Marcin Kuna (Uniwersytet Warszawski)
  • Wyróżnienie – Małgorzata Biszczanik (Uniwersytet Warszawski)
  • Wyróżnienie – Mateusz Pruchnicki (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
  • Wyróżnienie – Paweł Daroszewski (Uniwersytet Jagielloński)
  • Wyróżnienie – Tomasz Ferenz (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
  • Wyróżnienie – Mateusz Franciszek Sołkowicz (Uniwersytet Warszawski)
  • Wyróżnienie – Kacper Trzop (Uniwersytet Jagielloński)

Jeden z uczestników zrezygnował z udziału w trakcie II Etapu Konkursu.

Wsparcia w organizacji Konkursu udzielili:

• Wydawnictwo Temida2
  • Dziekan Wydziału Prawa, prof. dr hab. Mariusz Popławski
  • Polskie Towarzystwo Prawa Konstytucyjnego
  • Miasto Białystok
  • Wydawnictwo prawnicze Od.Nowa

Zwycięzcom i całej Dziesiątce, która wzięła udział w II Etapie serdecznie gratulujemy! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzięcie udziału w Konkursie. Dziękujemy Komisji Konkursowej za merytoryczną i sprawiedliwą ocenę wypowiedzi. Dziękujemy Wszystkim, którzy wsparli organizację Konkursu.

Mamy nadzieję – do zobaczenia za rok, na XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Konstytucyjnym.