Praktyka sądowa w Centrum Praktyk Sądowych

09.10.2024
Centrum Praktyk Sądowych

Oferta praktyk sądowych kierowana do studentów III, IV i V roku prawa studiów stacjonarnych.

W ramach zajęć prowadzonych przez sędziów Sądu Rejonowego, Sądu Okręgowego oraz pracowników naukowo-dydaktycznych Wydziału Prawa UwB, omówione zostaną wybrane zagadnienia dotyczące wewnętrznej organizacji i zasad funkcjonowania sądów, w tym czynności administracyjnych i orzeczniczych sędziów, pracowników sekretariatów oraz uczestników postępowań sądowych. Przedstawione zostaną również zasady postępowania przed sądem od wszczęcia procesu do jego zakończenia oraz wszelkie czynności z zakresu organizacji pracy i zarządzania procesem sądowym, w tym przygotowanie rozprawy, przebieg posiedzenia, etapy postępowania, postępowanie dowodowe i wyrokowanie w sprawie. Nadto omówione zostaną stany faktyczne najczęściej prowadzonych postępowań odpowiednio w sprawach z zakresu prawa karnego i prawa pracy. Uczestnicy zajęć wezmą udział w rzeczywistych postępowaniach sądowych na sali rozpraw w Sądzie Rejonowym. Przewidywane jest również przygotowanie symulacji rozprawy z prezentacją postępowania na sali rozpraw.

Udział w zajęciach w ramach Centrum Praktyk Sądowych kończy się otrzymaniem certyfikatu potwierdzającego uczestnictwo w CPS.

W semestrze zimowym w roku akademickiego 2024/2025, Centrum Praktyk Sądowych ogłasza nabór do grupy prawa karnego, prawa pracy oraz mediacji, zajęcia rozpoczną się w październiku b.r.

W każdej grupie jest tylko 10 – 12 miejsc.

CV należy przesłać w przypadku chęci udziału w zajęciach prowadzonych w:

• grupie karnej - do dr Katarzyny Boratyńskiej, na adres: boratynska@pracownik.uwb.edu.pl, z podaniem w nim oceny z egzaminu z prawa karnego lub z postępowania karnego (oceny powinny być nie niższe niż db).
  • grupie prawa pracy - do dr hab. Wioletty Witoszko, prof. UwB na adres: wwitoszko@wp.pl
  • grupie mediacji – do dr Arkadiusza Bielińskiego na adres: a.bielinski@uwb.edu.pl

do dnia 19 października 2024 roku. O wynikach naboru oraz rozkładzie zajęć (będą to zajęcia odbywające się raz w tygodniu, przez kolejnych 10 tygodni w godzinach popołudniowych) zostaną Państwo powiadomieni mailem.