Relacja - Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

Aula Wydziału Prawa UwB. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

10 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, który upamiętnia przyjęcie przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka – kluczowego dokumentu wyznaczającego międzynarodowe standardy ochrony praw człowieka.

Z okazji tak ważnego święta w dniu 9 grudnia 2022 r. odbyło się, przygotowane przez dr Wioletę Hryniewicką-Filipkowską, dr Małgorzatę Wenclik i dr Kamilę Bezubik, spotkanie na Wydziale Prawa UwB z młodzieżą I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Białymstoku oraz I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

Europejski Trybunał Praw Człowieka jest sądem międzynarodowym orzekającym w sprawie skarg na naruszenie praw i wolności zawartych w Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz jej Protokołach dodatkowych. Kto, przeciwko komu i na jakich warunkach może złożyć skargę do ETPCz? Jakie są skutki prawne orzeczeń Trybunału? Czy w Polsce przestrzegane są prawa człowieka?

Na te i wiele innych pytań odpowiadała w swoim wystąpieniu dr hab. Iwona Wrońska z Katedry Prawa Międzynarodowego i Europejskiego. O swoich doświadczeniach jako obrońcy praw człowieka opowiadała adwokat Anna Jaczun, która za swoją pracę i zaangażowanie otrzymała nagrodę Adwokatki Roku 2021. Licealiści mogli także zapoznać się z rolą Rzecznika Praw Obywatelskich w ochronie praw człowieka, którą przybliżyła im dr Kamila Bezubik z Katedry Prawa Konstytucyjnego. Uczestnicy spotkania brali udział w dyskusji. Najaktywniejsi uczniowie  otrzymali nagrody przekazane organizatorkom spotkania przez Pana Posła Pawła Krutula.

W dalszej części spotkania młodzież wzięła udział w warsztatach „Komunikacja bez agresji” prowadzonych przez Ewę Wierzbicką-Nosal, mediatora sądowego. Niezmiernie ciekawe i pouczające okazały się także zajęcia „Poczuj się w mojej skórze” przygotowane przez Monikę Zaborską aktorkę Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.