Relacja - XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

24.05.2024
dr hab. Izabela Kraśnicka, prof. UwB, Prodziekan Wydziału Prawa ds. Współpracy Międzynarodowej i Rozwoju otwierająca XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki na Wydziale Prawa

W dniu 14 maja 2024 r. na Wydziale Prawa odbywał się jubileuszowy XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. W tym dniu na wydziale miało miejsce wiele interesujących wydarzeń, takich jak szkolenia, warsztaty czy symulacje rozpraw sądowych. Wszystkie te wydarzenia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem studentów oraz odwiedzających nasz wydział uczniów szkół średnich.

Wśród wydarzeń zorganizowanych 14 maja 2024 r. znalazły się: Prelekcja przeprowadzona przed Pana Doktora Marcina Sowałę „Co ci zrobią, jak cię złapią? – słów kilka o odpowiedzialności nieletnich”; Symulacja rozprawy sądowej w sprawie cywilnej oraz symulacja rozprawy sądowej w sprawie administracyjnej przygotowana przez Centrum Praktyk Sądowych; Stół dialogowy ,,Dokąd zmierza Unia Europejska?” zorganizowany przez Studenckie Koło Współpracy Międzynarodowej; Prelekcja przeprowadzona przez Koło Naukowe Prawa Własności Intelektualnej, Mediów i Internetu „Gdzie spotkasz prawo własności intelektualnej?”; Warsztaty z pisania wniosku oraz zażalenia w przedmiocie tymczasowego aresztowania zorganizowane przez Studenckie Koło Nauk Penalnych, a przeprowadzone przez Panią Mecenas Urszulę Dubieniecką-Kiszło; Symulacja rozprawy sądowej przygotowana przez Koło Nauk Cywilistycznych. Tego dnia na Wydziale Prawa zorganizowane były dwa bardzo ciekawe stoiska: stoisko daktyloskopijne, czyli słów kilka o śladach linii papilarnych na miejscu zdarzenia zorganizowane przez studentów Koła Naukowego Prawa Karnego i Kryminologii oraz stoisko promujące znaczenie własności intelektualnej we współpracy nauki i biznesu zorganizowane przez Katedrę Prawa Własności Intelektualnej oraz Polską Izbę Rzeczników Patentowych – Okręg Podlaski.

18 maja 2024 r. na Stadionie Miejskim w Białymstoku odbył się zaś Rodzinny Piknik Naukowy. Wydarzenie cieszyło się ogromną frekwencją z uwagi na niezwykle ciekawe stoiska przygotowane przez podlaskie uczelnie. Piękna pogoda oraz liczne atrakcje również miały znaczny wpływ na pojawienie się tłumów na Stadionie Miejskim. Swoje stoiska, które mogły poszczycić się niesłabnącym zainteresowaniem zaprezentował także Wydział Prawa. Koło Naukowe Prawa Karnego i Kryminologii zaznajomiło chętnych z jedną z technik śledczych, jaką jest zbieranie odcisków palców. Każdy na pamiątkę otrzymał także swój odcisk palca uwieczniony na folii daktyloskopijnej. Swoje stoisko przygotowało również Koło Naukowe Praw Kobiet. Osoby odwiedzające stoisko mogły dowiedzieć się więcej na temat praw przysługujących kobietom oraz usłyszeć o tych kobietach, które odegrały szczególną rolę w nauce, polityce czy kulturze. Uczestnicy Pikniku Naukowego mogli także dowiedzieć się więcej na temat zasad bezpiecznego korzystania z Internetu dzięki stoisku Koła Naukowego Prawa Własności Intelektualnej, Mediów i Internetu. Przedstawiciele koła przygotowali liczne atrakcje, zabawy i gry, które przykuły uwagę najmłodszych uczestników festiwalu.

Opiekę nad organizacją i przebiegiem wydarzenia ze strony naszego Wydziału sprawował Pan Doktor Marcin Sowała.