Relacja – warsztaty z daktyloskopii KNPKiK

14.03.2022

W dniu 3 marca 2022 r. na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku odbyły się warsztaty z daktyloskopii. Przeprowadzone zostały przez wieloletniego członka, a także byłego prezesa Koła Naukowego Prawa Karnego i Kryminologii - mgr Adrianę Kuligowską.

Podczas warsztatów, m.in. osoby zainteresowane wzięciem udziału w Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki miały możliwość zdobycia praktycznej wiedzy z zakresu techniki śledczej zajmującej się badaniem, tj. ujawnianiem, zabezpieczaniem oraz porównywaniem, linii papilarnych palców i dłoni.

Rys historyczny oraz liczne anegdoty przekazane przez mgr Adrianę Kuligowską rozpoczęły spotkanie oraz pozwoliły z większą świadomością uczestniczyć w zajęciach. Na uwagę zasługuje fakt, iż wbrew powszechnym przekonaniom, bliźniacy nie posiadają pokrywających się linii papilarnych. Są one indywidualnymi i niepowtarzającymi się bruzdami na skórze, wyróżniającymi każdego człowieka. Należy zapamiętać trzy cechy z nimi związane, a mianowicie niepowtarzalność, nieusuwalność oraz niezmienność. Kolejną ciekawostką jest fakt, iż odmiennie niż jest nam to przekazywane w filmografii od pokoleń - założenie rękawiczek wcale nie uniemożliwia technikom zidentyfikowanie sprawcy.

Uczestnicy warsztatów mieli możliwość ujawnić zostawione uprzednio przez siebie ślady linii papilarnych z wykorzystaniem różnego rodzaju technik daktyloskopijnych.