Relacja z XXI Ogólnopolskiego Zjazdu Katedr i Wykładowców Prawa Wyznaniowego

11.06.2024
Uroczystość otwarcia XXI Ogólnopolskiego Zjazdu Katedr i Wykładowców Prawa Wyznaniowego na Wydziale Prawa UwB przez dr. hab. Jarosława Matwiejuka, prof. UwB

W dniach 6–8 czerwca 2024 r. na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku odbył się XXI Ogólnopolski Zjazd Katedr i Wykładowców Prawa Wyznaniowego pt. Sytuacja prawna związków wyznaniowych w państwach europejskich. Wydarzenie zorganizowane zostało przez dr. hab. Jarosława Matwiejuka, prof. UwB oraz dr. Michała Ożoga z Katedry Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu w Białymstoku.

W wydarzeniu uczestniczyło ponad 45 specjalistów z zakresu prawa wyznaniowego z blisko 20 krajowych ośrodków akademickich, którzy wygłosili referaty dotyczące problematyki konfesyjnej w Polsce oraz innych państwach Europy. Rozważania dotyczyły zarówno prawa obowiązującego, jak i prawa dawnego. W trakcie konferencji przeprowadzona została dyskusja, w czasie której podsumowano obrady oraz sformułowano interesujące wnioski wraz z postulatami zmian prawnych w kierunku poszanowania wolności sumienia i wyznania. Wydarzeniem towarzyszącym Zjazdowi była wycieczka do Muzeum Ikon w Supraślu.