Relacja ze spotkanie SKNP „Zakazane środki – zorganizowana przestępczość narkotykowa”

10.12.2020

Za nami kolejne w tym roku akademickim spotkanie merytoryczne Studenckiego Koła Nauk Penalnych z cyklu spotkań „Kryminalistyka kluczem do zagadek kryminalnych”. Uczestnicy mieli przyjemność gościć na forum koła mgr Aleksandrę Sawczenko - absolwentkę prawa i kryminologii na Wydziale Prawa.

Na spotkaniu poruszono kryminalistyczne aspekty działalności zorganizowanej przestępczości narkotykowej w Polsce. W pierwszej kolejności wskazano definicję kryminalistyki oraz jak rozumieć „narkotyku”. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję dowiedzieć się o kryminologicznych i kryminalistycznych aspektach przestępczości narkotykowej w Polsce, z omówieniem modeli i form zorganizowanych grup przestępczych. Omówiono również rodzaje i charakterystykę wybranych narkotyków. Przedstawione zdjęcia oraz grafiki ilustrowały sposób wytwarzania narkotyków przez zorganizowane grupy przestępcze. Prelegentka spotkania przedstawiła również badania danych statystycznych, które prowadziła na potrzeby swojej pracy magisterskiej, pokazując m.in. ceny poszczególnych narkotyków na „czarnym rynku” oraz skalę zjawiska przestępczości narkotykowej. W ostatniej części spotkania została omówiona produkcja, przemyt oraz handel narkotykami, połączone z analizą przestępstw związanych z narkotykami. Przedstawiono też najpopularniejsze sposoby przemytu poszczególnych rodzajów substancji odurzających.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za obecność i zapraszamy na kolejne spotkania SKNP.