Spotkanie edukacyjne z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego im. Grzegorza Piramowicza w Augustowie

Uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. Grzegorza Piramowicza w Augustowie

Dnia 6 marca 2023 r. odbyło się spotkanie z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego im. Grzegorza Piramowicza w Augustowie. Młodzież uczestniczyła w zajęciach warsztatowych i wykładach z prawa administracyjnego, prawa cywilnego i prawa karnego.

Warsztaty pt. ”Wszechobecna administracja” zrealizowane przez panią dr Małgorzatę Wenclik uświadomiły uczniom obecność administracji publicznej w każdej sferze życia jednostki. Z kolei pani dr Wioleta Hryniewicka-Filipkowska przeprowadziła zajęcia pt.” Proces sądowy – co powinieneś o nim wiedzieć” podczas, których uczniowie poznali uczestników procesu sądowego cywilnego oraz przebieg rozprawy przed sądem cywilnym. Jak mam złożyć zawiadomienie o przestępstwie? Czy mogą, a może muszą być przy mnie moi rodzice? Czy mogę bezpłatnie korzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego? Jak będzie wyglądało moje przesłuchanie? Co to jest błękitny pokój? Na te i wiele innych pytań odpowiadał pan mgr Marcin Sowała w wystąpieniu pt.” Jestem małoletnią ofiarą przestępstwa – jakie mam prawa, a jakie obowiązki w procesie karnym?”.

Uczniowie mieli również możliwość dowiedzieć się więcej na temat swoich linii papilarnych przy stoisku daktyloskopijnym Koła Naukowego Prawa Karnego i Kryminologii. Spotkanie edukacyjne z uczniami poprowadziły studentki Wydziału Prawa pani Martyna Zajkowska, pani Paulina Milewska i pani Lidia Gąsiorowska.