Tegoroczni maturzyści uczestniczyli w warsztatach z pisania pism procesowych

22.02.2024
Uczniowie z woj. podlaskiego podczas warsztatów prowadzonych przez pana mgr Patryka Topolskiego

Kolejny raz Wydział Prawa UwB wspiera maturzystów w przygotowaniach do egzaminu maturalnego.

Dnia 17 lutego 2024 r. członkowie Studenckiej Poradni Prawnej – Pracowni Wydziału Prawa UwB przeprowadzili cykl warsztatów poświęcony pisaniu pism procesowych w różnych dziedzinach prawa,  podczas którego uczniowie mieli okazję zdobyć cenne umiejętności.

Program warsztatów obejmował przygotowywanie pism procesowych z zakresu prawa karnego, które poprowadził mgr Łukasz Presnarowicz, pism procesowych z zakresu prawa cywilnego, które poprowadził mgr Patryk Topolski oraz pism procesowych z zakresu prawa administracyjnego, które poprowadziła mgr Sylwia Łazuk-Baranowska.

Podczas zajęć uczniowie samodzielnie przygotowywali zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, wniosek o ściganie oraz prywatny akt oskarżenia. Dodatkowo, zapoznali się z podstawowymi informacjami na temat sporządzania apelacji w sprawach karnych. Uczyli się także o wymaganiach formalnych pozwu i sposobie konstruowania pisma procesowego. Mieli również okazję przygotować  pozew o zapłatę na podstawie przedstawionego stanu faktycznego. Uczestnicy warsztatów zapoznali się także z elementami decyzji administracyjnej oraz jej wadliwościami pod kątem wymogów maturalnych. Samodzielnie przygotowywali również odwołania od decyzji administracyjnej.

Warsztaty były realizowane zgodnie z wymaganiami maturalnymi. Tegoroczna edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem i  pozytywnym odbiorem wśród uczestników, którzy wykazali się dużą aktywnością i  zaangażowaniem.

Dziękujemy uczniom za udział w zajęciach i życzymy powodzenia na maturze!