Wykład dla uczniów pierwszych klas z Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku

05.12.2022

Dnia 2 grudnia 2022 r. mury Wydziału Prawa UwB odwiedzili uczniowie pierwszych klas z Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku. Spotkanie otworzyła dr hab. Elżbieta Kużelewska, prof. UwB - Prodziekan Wydziału Prawa ds. Nauki, a wykład dotyczący odpowiedzialności karnej nieletnich przeprowadziła dr Emilia Jurgielewicz-Delegacz z Katedry Prawa Karnego i Kryminologii.

Uczniowie na bazie kazusu, poruszającego problematykę odpowiedzialności nieletnich, zostali zapoznani z wybranymi instytucjami przewidzianymi przez ustawę o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich oraz Kodeks karny. W trakcie wykładu pani doktor wyjaśniła czym jest czyn zabroniony, przestępstwo, zbrodnia, występek, wykroczenie oraz wskazała m.in. dlaczego osoba nieletnia za kradzież nie ponosi odpowiedzialności na gruncie Kodeksu karnego, ale już za kradzież z użyciem przemocy może być pociągnięta do odpowiedzialności na podstawie ustawy karnej.