Wykład ekspercki pt. „Przestępczość euroazjatycka”

Wykład ekspercki pt. „Przestępczość euroazjatycka”.
Data: 18.12.2023
Miejsce wydarzenia: Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku

Koło Naukowe Prawa Karnego i Kryminologii działające przy Katedrze Prawa Karnego i Kryminologii Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku serdecznie zaprasza na wykład ekspercki z dr hab. Piotrem Chlebowiczem, prof. UWM. Spotkanie będzie poświęcone przestępczości euroazjatyckiej.

Dr hab. Chlebowicz posiada imponującą historię edukacyjną i zawodową. Jest zatrudniony na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, gdzie pracuje w Katedrze Kryminologii i Polityki Kryminalnej na Wydziale Prawa i Administracji. Ponadto pełni funkcję Prodziekana ds. Studenckich na tym wydziale. Dr hab. Chlebowicz jest radcą prawnym, członkiem OIRP w Olsztynie i członkiem Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego i Polskiego Towarzystwa Kryminologicznego im. Profesora Stanisława Batawii. Ponadto jest autorem ponad 100 publikacji z zakresu prawa karnego, kryminologii i kryminalistyki oraz stałym felietonistą Wiadomości Uniwersyteckich. Uczestniczy w projektach badawczych MNiSW i NCBiR w zakresie kryminologii, kryminalistyki, bezpieczeństwa wewnętrznego. W 2016 r. został laureat XVII Edycji Konkursu im. Profesora Tadeusza Hanauska za pracę roku z dziedziny kryminalistyki, a w 2015 i 2017 r. zdobył nagrodę naukową II stopnia Rektora UWM. Zainteresowania naukowe dr. hab. Chlebowicza obejmują przestępczość stadionową, analizę kryminalną, nielegalny handel bronią.

Przestępczość euroazjatycka odnosi się do działalności grup przestępczych wywodzących się z obszaru postsowieckiego. Polityka kryminalna państw UE nie potrafi przeciwdziałać grupom zbudowanym w oparciu więzy klanowe i etniczne. Wojna w Ukrainie zwróciła uwagę na wykorzystywania przestępczości zorganizowanej do realizowania celów politycznych Federacji Rosyjskiej. Zjawisko to wymyka się jednoznacznym klasyfikacjom naukowym, ma charakter wybitnie interdyscyplinarny. Inspiracją do opracowania tekstu były analizy przeprowadzone przez M. Galeottiego, eksperta w zakresie bezpieczeństwa i stosunków międzynarodowych.
Zapraszamy do udziału w spotkaniu!

Odbędzie się ono 18 grudnia 2023 r. o godz. 17:00 w Sali 312 Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
Na spotkanie obowiązuje rejestracja za pomocą formularza zgłoszeniowego, zapisy trwają do 17 grudnia 2023 r.: