X Seminarium Prawne dla Biznesu „Wyzwania w zakresie zarządzania zgodnością- Compliance”

Data: 18.04.2023
Miejsce wydarzenia: Aula Uniwersyteckiego Centrum Kultury, Kampus UwB, ul. Ciołkowskiego 1 N, Białystok

X Seminarium Prawne dla Biznesu
„Wyzwania w zakresie zarządzania zgodnością- Compliance”

Link dla widzów: https://www.youtube.com/watch?v=gG6VAxaWwbg

18 kwietnia 2023 r.
godz. 12.00- 14.30
Aula Uniwersyteckiego Centrum Kultury,
Kampus UwB, ul. Ciołkowskiego 1 N, Białystok

Od kilku lat zagadnienie compliance oraz zawód compliance officera stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Wraz z zapowiedzią przyjęcia nowej ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych rozpoczęła się gorąca dyskusja na temat roli compliance w przedsiębiorstwie.

Słowo „compliance” oznacza „zgodność”. W praktyce chodzi o zgodność z istniejącymi przepisami prawnymi, normami branżowymi oraz standardami etycznymi.

Dobrze opracowany system Compliance pozwala na określenie zasad zgodnie z którymi funkcjonuje organizacja. Ponadto pozwala na zdefiniowanie obszarów ryzyka wystąpienia naruszeń, opracowanie i wdrożenie odpowiednich narzędzi i środów przeciwdziałania ich wystąpieniu i środków zaradczych na wypadek, gdy do nich dojdzie. System compliance to też świadomość wyznaczenia granicy ryzyka na jakie możemy sobie pozwolić w naszej organizacji. Do najpopularniejszych zadań compliance zalicza się:

• zapobieganie i minimalizowanie ryzyka prowadzenia działalności w sposób niezgodny z przepisami prawa oraz regulacjami wewnętrznymi,
  • zapobieganie stratom finansowym spowodowanym ewentualnymi karami w związku z działalnością niezgodną z prawem,
  • zapobieganie utracie dobrej marki i reputacji spowodowanych brakiem przestrzegania norm prawnych, etycznych, branżowych, społecznych itp.

Podczas kolejnego, X Seminarium Prawnego dla Biznesu  pt. „Wyzwania w zakresie zarządzania zgodnością (Compliance)” skupimy się na następujących zagadnieniach:

- uzasadnienie potrzeby opracowania i wdrożenia systemu compliance,

- organizacja systemu compliance w organizacjach– kwestie praktyczne- od czego zacząć?

- tworzenie procedur wewnętrznych w zakresie zgodności i dobre praktyki ich wdrażania,

- procedury due dilligence – zasady weryfikacji kontrahentów biznesowych przez system compliance,

- sygnaliści w organizacji z perspektywy compliance,

- system compliance w zakresie przeciwdziałania korupcji i prania brudnych pieniędzy w organizacji,

- wpływ nowych regulacji z zakresu ESG (ang. Environmental, Social and Corporate Governance) na nowe obowiązki z jakimi będą się musiały mierzyć działy compliance.

Ryzyko braku zgodności musi być pod stałą kontrolą, w przeciwnym razie przedsiębiorca może być narażony na poważne problemy- prawne i wizerunkowe.

Serdecznie zapraszam do uczestnictwa w Seminarium. Zgłoszenia na załączonym formularzu proszę wysyłać na adres biznes@uwb.edu.pl w terminie do 16 kwietnia 2023 r.

dr Magdalena Kun-Buczko
Koordynator Seminariów Prawnych dla Biznesu