XIII Seminarium Prawne dla Biznesu „Informatyzacja postępowań sądowych”

XIII Seminarium Prawne dla Biznesu.
Data: 13.06.2023
Miejsce wydarzenia: Aula Uniwersyteckiego Centrum Kultury, Kampus UwB, ul. Ciołkowskiego 1 N, Białystok

XIII Seminarium Prawne dla Biznesu
„Informatyzacja postępowań sądowych”
13 czerwca 2023 r.
godz. 10.00- 12.30
Aula Uniwersyteckiego Centrum Kultury,
Kampus UwB, ul. Ciołkowskiego 1N, Białystok
Link do transmisji: https://www.youtube.com/watch?v=m7oOz4PGPjw

Szanowni Państwo, drodzy Przedsiębiorcy,

w ostatnich latach obserwujemy znaczący wzrost wykorzystania technologii informatycznych we wszystkich sferach życia, w tym także w sferze obrotu gospodarczego. Znaczenie i wagę problemu dodatkowo unaoczniła pandemia wirusa SARS-CoV-2. Procesami informatyzacji zostały objęte także postępowania sądowe, ze szczególnym uwzględnieniem procedur dotyczących przedsiębiorców. W ostatnich latach mieliśmy do czynienia z wprowadzeniem rozpraw zdalnych, wdrożeniem systemu elektronicznych doręczeń korespondencji sądowej, a także kompleksową informatyzacją Krajowego Rejestru Sądowego oraz utworzeniem elektronicznego Krajowego Rejestru Zadłużonych. Wszystkie wskazane powyżej reformy skłaniają do refleksji nad zasadnością wprowadzania rozwiązań elektronicznych do postępowań sądowych oraz dalszymi kierunkami zmian w tym zakresie.

Podczas kolejnego Seminarium Prawnego dla Biznesu pt. „Informatyzacja postępowań sądowych” skupimy się na następujących zagadnieniach:

• cyfryzacji sądownictwa,
  • informatyzacji postępowań sądowych, ze szczególnym uwzględnieniem rozpraw zdalnych oraz elektronicznego doręczania korespondencji sądowej,
  • możliwościach wykorzystania technologii blockchain w wymiarze sprawiedliwości,
  • wykorzystaniu nowoczesnych technologii w trakcie postępowań sądowych w relacji pełnomocnik procesowy – klient,
  • informatyzacji postępowań rejestrowych, restrukturyzacyjnych i upadłościowych, w tym możliwościach korzystania przez przedsiębiorców z elektronicznych akt sądowych,
  • wpływie informatyzacji postępowań rejestrowych, restrukturyzacyjnych i upadłościowych na szybkość i sprawność przeprowadzenia ich przez sądy,
  • potrzebie dalszego udoskonalania elektronicznego Krajowego Rejestru Sądowego oraz Krajowego Rejestru Zadłużonych.

Celem najbliższego Seminarium Prawnego dla Biznesu  jest przede wszystkim wymiana doświadczeń pomiędzy przedstawicielami obrotu gospodarczego – przedsiębiorcami, a przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości i praktyki rejestrowej. Podczas seminarium prowadzona będzie dyskusja międzyśrodowiskowa, gdzie przeanalizujemy m.in. problemy w funkcjonowaniu elektronicznego systemu Krajowego Rejestru Sądowego oraz Krajowego Rejestru Zadłużonych. Zagadnienia te są niezwykle ważne w działalności gospodarczej przedsiębiorców, bowiem z obu systemów są oni zobowiązani do korzystania lub po prostu korzystają. Poza przedsiębiorcami seminarium kierowane jest także do przedstawicieli praktyki takich, jak adwokatów i radców prawnych, wspierających przedsiębiorców w trudnościach rejestrowych.

Głęboko wierzymy, że wspólnie jesteśmy w stanie udoskonalić proces informatyzacji postępowań sądowych, a wymiana poglądów w tak szerokim gronie pozwoli na wieloaspektowe podejście do tego wyzwania.

Serdecznie zapraszam do uczestnictwa w Seminarium w tradycyjnej formie w pięknej Auli w kampusie uniwersyteckim. Osoby, które nie mają możliwości dotarcia osobiście serdecznie zapraszamy do uczestnictwa on-line:

Zgłoszenia na załączonym formularzu proszę wysyłać na adres biznes@uwb.edu.pl w terminie do 11 czerwca 2023 r.

dr Magdalena Kun-Buczko

Koordynator Seminariów Prawnych dla Biznesu