XXXIII Ogólnopolska Konferencja Uniwersyteckich Poradni Prawnych

XXXIII Ogólnopolska Konferencja Uniwersyteckich Poradni Prawnych
Data: 19.05.2023
Miejsce wydarzenia: Wydział Prawa UwB

W imieniu Studenckiej Poradni Prawnej - Pracowni Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku oraz Centrum Mediacyjnego Pactum przy Wydziale Prawa UwB pragniemy serdecznie zaprosić Państwa do udziału w XXXIII Ogólnopolskiej Konferencji Uniwersyteckich Poradni Prawnych pt. „Polubowne metody rozwiązywania sporów a kliniczne nauczanie prawa – wspólna przyszłość, czy trudna rzeczywistość?”, która odbędzie się w dniach 19-20 maja 2023 r. na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku w formie stacjonarnej.

Współczesny świat szybko ewoluuje, co rodzi konieczność nieustannych zmian zarówno w zakresie prawa, jak i sądownictwa. Sądownictwo powszechne nie nadąża za tymi zmianami, co wpływa m.in. na długość postępowań, jak również na ich koszty. Dlatego też, pojawiła się potrzeba stworzenia nowych, szybszych i tańszych metod rozwiązywania sporów.

Zasadniczym celem Konferencji jest wymiana poglądów oraz doświadczeń przedstawicieli poszczególnych klinik prawa funkcjonujących na terenie całego kraju w zakresie polubownych metod rozwiązywania sporów. Co więcej, planowana Konferencja stanie się również polem do dyskusji nad kształtem i sposobami organizacji nieodpłatnego poradnictwa prawnego przy użyciu alternatywnych metod rozwiązywania sporów. Z jednej strony odbiorcami Konferencji będą zarówno sami studenci działający w ramach klinik prawa oraz ich opiekunowie naukowi, studenci i doktoranci oraz pracownicy naukowi z krajowych ośrodków naukowych, zaś z drugiej - każdy, kto jest zainteresowany obraną przez nas tematyką (np. uczniowie szkół ponadpodstawowych, studenci innych kierunków, osoby profesjonalnie zajmujące się prawem, osoby starsze).

Na Państwa zgłoszenia, które powinny zostać zarejestrowane w elektronicznym formularzu: https://forms.gle/zWUgsRi8cWDV8TP67 czekamy do 23 kwietnia 2023 r. Zastrzegamy sobie prawo do wyboru tematów najbardziej wpisujących się w tematykę konferencji. Udział w konferencji jest bezpłatny.

Rozpoczęcie Konferencji (19 maja 2023 r.) jest planowane na godz. 15:00. Tego dnia swoje wystąpienia przedstawią zaproszeni gości. Drugiego dnia (20 maja 2023 r.) planowane są warsztaty dot. komunikacji interpersonalnej oraz umiejętności wykorzystywanych w mediacji, a równolegle będą odbywały się sesje referatowe.

Proponowany zakres tematyczny wystąpień na XXXIII Ogólnopolskiej Konferencji Uniwersyteckich Poradni Prawnych
pt. „Polubowne metody rozwiązywania sporów a kliniczne nauczanie prawa – wspólna przyszłość, czy trudna rzeczywistość?”:

1. Polubowne metody rozwiązywania sporów i ich charakterystyka:

• mediacja,
  • arbitraż,
  • koncyliacja,
  • negocjacje.

2. Mediacja w różnych gałęziach prawa:

• prawo cywilne,
  • prawo karne,
  • prawo administracyjne,
  • prawo gospodarcze,
  • prawo pracy.

3. Zastosowanie polubownych metod rozwiązywania sporów w nauczaniu klinicznym:

• miejsce sekcji mediacji w poradniach prawnych,
  • metodyka pracy ze studentami w sekcjach mediacji,
  • komunikacja interpersonalna i umiejętności wykorzystywane w mediacji,
  • sposoby udzielania pomocy przez studentów w sekcjach mediacji.

4. Ocena przyszłości zastosowania polubownych metod rozwiązywania sporów w nauczaniu klinicznym.

Komitet naukowy:
prof. dr hab. Andrzej Sakowicz
dr hab. Izabela Kraśnicka, prof. UwB
dr Arkadiusz Bieliński
dr Marta J. Kuklo

Komitet organizacyjny:
mgr Sylwia Łazuk
mgr Łukasz Presnarowicz
mgr Monika Winckiewicz
mgr Patryk Topolski
mgr Weronika Sołkiewicz
mgr Aleksandra J. Lewandowska

Kontakt:
mgr Sylwia Łazuk
e-mail: poradnia@uwb.edu.pl

Zachęcamy do śledzenia wydarzenia na Facebooku.