Koło Naukowe Prawa Karnego i Kryminologii

Opiekunowie Koła:

prof. dr hab. Ewa Monika Guzik-Makaruk

Opis działalności Koła:

Koło Naukowe Prawa Karnego i Kryminologii UwB zostało utworzone w październiku 2009 roku, przy Katedrze Prawa Karnego Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku (dziś Katedra Prawa Karnego i Kryminologii).

W ramach swej działalności, Zarząd wraz z Członkami Koła zrealizowali wiele inicjatyw, w tym konferencje, wykłady gościnne prowadzone przez ekspertów, warsztaty (m.in. z daktyloskopii). Uczestniczymy także w Promocji Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku podczas Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Rokrocznie bierzemy czynny udział w przygotowaniach i realizacji przedsięwzięć w ramach Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. W ostatnich latach zorganizowaliśmy wiele wydarzeń naukowych zrzeszających studentów, doktorantów i młodych naukowców z całej Polski, a także wielu specjalistów. Były to między innymi: VII Ogólnopolski Zjazd Kół Naukowych Kryminalistyki (2017), Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Internet jako miejsce popełniania przestępstw” (2017), Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Przestępczość nieletnich – aspekty prawne i kryminologiczne” (2018), Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Przestępczość seksualna – aspekty prawne i kryminologiczne (2018), Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Patologie społeczne we współczesnym świecie” (2020), Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Nieletni sprawcy i małoletnie ofiary” (2021), Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Przestępczość i prawo karne w Europie - ujęcie komparatystyczne” (2021), Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Współczesne problemy kryminologii” (2023).

Organizujemy także wyjazdy na wszelkie wykłady i seminaria o tematyce karnej i kryminologicznej w Polsce, a także wyjazdy studyjne do Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.
Aktywnie pomagamy przy organizacji Ogólnopolskiego Forum Młodych Kryminologów, którego Koordynatorem jest Opiekun naszego Koła, dr Emilia Jurgielewicz-Delegacz. W roku 2022 współorganizowaliśmy cykl wykładów eksperckich „Kontrola przestępczości z perspektywy kryminologicznej i porównawczej” prowadzone przez prof. Liquna Cao, a także cykl wykładów „Crime and Justice in the 21st Century” poprowadzonych przez prof. Chrisa Eskridge’a w maju 2023 roku. Jesteśmy również organizatorem wielu spotkań eksperckich z zakresu prawa karnego i kryminologii.

Członkowie Koła Naukowego Prawa Karnego i Kryminologii wkładają wiele serca w podejmowaną aktywność, świetnie się przy tym bawiąc i nie zapominając o integracji i zawiązywaniu nowych znajomości nie tylko w kręgu studentów Wydziału Prawa UwB, ale również ze studentami z całej Polski.

Serdecznie zapraszamy do aktywnego uczestniczenia w życiu Koła!

©2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.