adres: 15-213 Białystok, Mickiewicza 1, p. 219

Pracownicy:

dr hab. Sławomir Presnarowicz, prof. UwB
Przedmiot badań naukowych:

• Teoria finansów publicznych i prawa finansowego
  • Prawo budżetowe, prawo finansów publicznych
  • Budżet partycypacyjny (obywatelski)
  • Budżetowanie zadaniowe
  • Dyscyplina finansów publicznych
  • Finanse jednostek samorządu terytorialnego
  • Finanse ochrony zdrowia
  • Finanse publiczne UE
  • Finanse publiczne w aspekcie porównawczym
  • Finanse samorządu terytorialnego
  • Hstoria finansów publicznych
  • Kontrola celno-skarbowa i kontrola podatkowa
  • Kontrola finansowa
  • Kontrola stanowienia i stosowania prawa podatkowego przez Rzecznika Praw Obywatelskich i Trybunał Konstytucyjny
  • Krajowa Administracja Skarbowa
  • Ochrona praw podatnika
  • Odpowiedzialne zarządzanie finansami publicznymi
  • Ordynacja podatkowa, planowanie wieloletnie
  • Podatki i opłaty samorządowe
  • Postępowanie przed sądami administracyjnymi
  • Prawne instrumenty ograniczania deficytu i długu publicznego
  • Prawo dewizowe, prawo i postępowanie podatkowe
  • Prawo zamówień publicznych
  • Racjonalizacja wydatków publicznych
  • Reguły fiskalne
  • Rozliczalność w prawie finansów publicznych
  • Wartości publiczne (aksjologia) prawa finansów publicznych
  • Zarządzanie długiem publicznym
  • Zarządzanie finansami publicznymi
  • Zarządzanie przez cele
  • Roczność i wieloletniość w finansach publicznych

Dydaktyka:

• Finanse publiczne i prawo finansowe
  • Prawo finansowe
  • Prawo finansów publicznych
  • Finanse i budżet UE
  • Budżetowanie zadaniowe
  • Instrumenty nowoczesnego zarządzania finansami publicznymi
  • Kontrola finansowa i audyt wewnętrzny
  • Ordynacja podatkowa
  • Postępowanie podatkowe
  • Prawne problemy nadzoru i audytu
  • Prawno-finansowe aspekty zamówień publicznych
  • Prawo celne
  • Prawo finansowe jednostek samorządu terytorialnego
  • Prawo walutowe i dewizowe
  • Prawo zamówień publicznych
  • Publiczne prawo bankowe
  • Sądowa kontrola decyzji administracyjnych
  • System budżetowy samorządu terytorialnego
  • Współpraca sektora publicznego i sektora prywatnego
  • Zamówienia publiczne
  • Zarządzanie zadłużeniem publicznym

Projekty badawcze:

• od 2018 – prof. dr hab. Eugeniusz Ruśkowski, projekt „Reformy prawa finansowego i finansów publicznych w państwach europejskich"
  • 2018 – 2019 – dr Urszula K. Zawadzka-Pąk, projekt „Wartości publiczne w polskim prawie finansowym"
  • 2018 – 2019 – dr Ewa Lotko, projekt „Bezpieczeństwo finansowe państwa"
  • 2017 – 2018 – dr Ewa Lotko, projekt „Instrumenty równoważenia finansów publicznych"
  • 2016 – 2017 – dr Urszula K. Zawadzka-Pąk, projekt „Teoretyczne i praktyczne aspekty zasady równowagi”
  • 2015 – 2019 – dr Urszula K. Zawadzka-Pąk, projekt SONATA „Budżetowanie partycypacyjne - sukces czy kryzys demokracji lokalnej? Studium prawnoporównawcze"
  • 2015 – 2016 – dr Urszula K. Zawadzka-Pąk, projekt „Instrumenty ograniczania deficytu i długu w wybranych państwach europejskich"
  • 2015 – 2016 – dr Ewa Lotko, projekt „Prawnofinansowe instrumenty ograniczania długu publicznego w Polsce"
  • 2013 – 2017 – prof. dr hab. Eugeniusz Ruśkowski, projekt „Reforma finansów publicznych w Polsce i w innych krajach nowoprzyjętych po integracji z Unią Europejską"
  • 2013 – 2016 – dr Urszula K. Zawadzka-Pąk, projekt PRELUDIUM „Prawne instrumenty równoważenia finansów publicznych w Polsce na tle doświadczeń zagranicznych”
  • 2011 – 2013 – prof. dr hab. Eugeniusz Ruśkowski, projekt OPUS „Roczność i wieloletniość w finansach publicznych”
  • 2011 – 2012 – dr Marcin Tyniewicki, projekt „Charakter prawny i typologia aktów finansowych w porządku prawnym Unii Europejskiej"
  • 2011– 2012 – projekt promotorski mgr Urszuli K. Zawadzkiej-Pąk, kierownik: prof. dr hab. Eugeniusz Ruśkowski, projekt „Konstrukcja prawna, wdrażanie oraz realizacja budżetu zadaniowego we Francji i w Polsce"
  • 2011– 2012 – projekt promotorski mgr. Andrzeja Meleziniego, kierownik: prof. dr hab. Eugeniusz Ruśkowski, projekt „Prawne instrumenty zapobiegania i zwalczania korupcji przez kontrolę skarbową"
  • 2009 – 2010 – prof. dr hab. Eugeniusz Ruśkowski, projekt własny „Prawne problemy konstrukcji i funkcjonowania budżetu zadaniowego we Francji. Wnioski dla Polski”
  • 2008 – 2012 – prof. dr hab. Eugeniusz Ruśkowski, projekt „Reforma finansów publicznych w Polsce i w krajach Europy Środkowej i Wschodniej"
  • 2003 – 2007 – prof. dr hab. Eugeniusz Ruśkowski, projekt „Reforma finansów publicznych w Polsce i w krajach nowoprzyjętych do Unii Europejskiej"
  • 2005 – 2007 – projekt promotorski mgr. Marcina Tyniewickiego, kierownik: prof. dr hab. Eugeniusz Ruśkowski, projekt „Charakter prawny budżetu ogólnego Unii Europejskiej"
  • 2004 – 2005 – projekt promotorski mgr. Pawła Lewkowicza, kierownik: prof. dr hab. Eugeniusz Ruśkowski, projekt „Problemy prawne finansowania szkolnictwa wyższego ze środków publicznych w Polsce"
  • 2004 – 2006 – prof. dr hab. Eugeniusz Ruśkowski, projekt „Kontrola tworzenia i stosowania prawa podatkowego pod rządami Konstytucji RP"

Konferencje cykliczne:

1. Doroczne międzynarodowe konferencje naukowe organizowane we współpracy z uczelniami Europy Środkowej i Wschodniej, współorganizowane od 2002 r.  przez  Centrum Informacji i Organizacji Badań Finansów Publicznych i Prawa Podatkowego Krajów Europy Środkowej i Wschodniej (Centrum), funkcjonujące przy Wydziale Prawa UwB.
  2. Seminarium międzynarodowe pt. „Procedury finansowe krajów Europy Środkowej i Wschodniej”, organizowane od 2017 r.

Koła Naukowe:
Koło Prawa Finansowego