04.01.2023
grafika z granatowym tłem i napisem IX Seminarium Prawne dla Biznesu „Praca zdalna 2023 – najważniejsze zmiany i wyzwania dla pracodawców”, u dołu loga partnerów
Data: 17.01.2023
Miejsce wydarzenia: Aula Uniwersyteckiego Centrum Kultury, Kampus UwB, ul. Ciołkowskiego 1 N, Białystok

IX Seminarium Prawne dla Biznesu
„Praca zdalna 2023 – najważniejsze zmiany i wyzwania dla pracodawców”
Link do transmisji:

17 stycznia 2023 r.
godz. 12:00-14:30
Aula Uniwersyteckiego Centrum Kultury,
Kampus UwB, ul. Ciołkowskiego 1 N, Białystok

Procedowane od dawna przez polskiego ustawodawcę zmiany do kodeksu pracy w zakresie pracy zdalnej wydają się zbliżać ku końcowi. Niedługo nowe przepisy prawa pracy na stałe wprowadzą pracę zdalną do polskiej rzeczywistości. Oznacza to przede wszystkim nowe obowiązki dla pracodawców. Na czym będą polegały najważniejsze zmiany i jak można się do nich przygotować?

Serdecznie zapraszamy do udziału w IX Seminarium Prawnym dla Biznesu, podczas którego dowiecie się Państwo na czym polegają nowe zasady pracy zdalnej i jak się z nimi zmierzyć w praktyce. Spotkanie zostanie zorganizowane w sprawdzonej już formule - dyskusji z udziałem ekspertów-praktyków, którzy wymieniając się swoim doświadczeniem zawodowym, bazując na przykładach ze swojej codziennej pracy wskażą przedsiębiorcom jak opracować i wdrożyć wewnątrzzakładowe regulacje dotyczące pracy zdalnej. Praktyczny wymiar Seminarium zapewnią prawnicy, przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy, Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, pracownicy naukowi reprezentujący Wydział Prawa UwB oraz sami przedsiębiorcy.

Podczas najbliższego spotkania poruszane będą między innymi następujące zagadnienia:

Wdrożenie zasad pracy zdalnej
• Jak wdrożyć regulacje wewnętrzne dotyczące pracy zdalnej i czy w ogóle przedsiębiorcy są do tego zobowiązani?
• Czy praca zdalna okazjonalna wymaga regulacji?
• Jakie będą różnice we wdrożeniu pracy zdalnej u przedsiębiorców posiadających związki zawodowe, a jakie w nieposiadających związków zawodowych?
• W jakich okolicznościach będzie możliwe wydanie polecania pracy zdalnej? Czy będzie można jej odwołać?
• Czy wprowadzenie pracy zdalnej wiąże się ze zmianami umów o pracę?
• Czy praca zdalna hybrydowa i okazjonalna mogą być łączone?
• Czym równi się wniosek o pracę zdalną kobiety w ciąży lub rodzica dziecka do lat 4 od wniosku innych pracowników?

Obowiązki pracowników i pracodawców w związku z pracą zdalną
• Kiedy należy wdrożyć regulamin, a kiedy można zastosować porozumienie?
• Jak zaplanować zasady kontroli pracownika wykonującego pracę zdalną?
• Jakie będą zasady organizacji czasu pracy pracownika zdalnego?
• W jaki sposób przekazać zaktualizowaną informację o warunkach zatrudnienia pracownikowi zdalnemu?
• Jakie przyjąć zasady komunikacji pomiędzy pracodawcą a pracownikiem zdalnym?
• Jakie uprawnienia i obowiązki ma pracownik wykonujący pracę zdalną?

Praca zdalna a BHP
• Jakie są odrębności w zakresie bhp przy wykonywaniu pracy zdalnej?
• Jaka jest odpowiedzialność pracownika i pracodawcy za warunki pracy wykonywanej zdalnie?
• Jakie elementy powinna zawierać ocena ryzyka zawodowego przy pracy zdalnej?
• Co powinna zawierać informacja dotycząca bezpiecznych zasad wykonywania pracy zdalnej?
• Jakie są zasady szkolenia bhp pracowników wykonujących pracę zdalną? Jakich pracowników dotyczą?
• Jakie są zasady ustalania wypadków przy pracy zdalnej?
• Jakie są zasady dokonywania kontroli bhp w miejscu wykonywania pracy zdalnej?
• Jakie oświadczenia musi złożyć pracownik przed rozpoczęciem wykonywania pracy zdalnej?

Praca zdalna – kwestie płacowe
• Czym się różni ekwiwalent od ryczałtu wpłacanego pracownikowi zdalnemu?
• Jak ustalić zasady wypłaty ekwiwalentu i ryczałtu? Co jest korzystniejsze?
• Jakie świadczenia otrzymywane przez pracownika zdalnego są ustawowo wyłączone z podstawy opodatkowania?
• Czy pracownik zdalny może mieć stosowane podwyższone koszty uzyskania przychodu?
• Czy pracownik zdalny wzywany do siedziby pracodawcy będzie miał rozliczoną podróż służbową i diety z tego tytułu?
• Czy przyznanie wszystkim pracownikom identycznego ryczałtu za prąd i Internet bez względu na ilość przepracowanych dni wiąże się z obowiązkiem jego opodatkowania?
• Czy zwrot kosztów napojów, ogrzewania i innych nieprzewidzianych w ustawie oznacza osiągnięcie przychodu podatkowego?

Aspekty ochrony danych osobowych w pracy zdalnej
• W jaki sposób przygotować stanowisko pracy zdalnej by spełnić wymogi ochrony danych osobowych?
• Jakie powinny być zasady pracy zdalnej na sprzęcie prywatnym pracownika?
• Jakie są zagrożenia i ocena ryzyka w ramach pracy zdalnej?
• Czy należy zapoznać pracownika z nowymi zasadami ochrony danych osobowych przy pracy zdalnej?

Zgłoszenia na formularzu proszę wysyłać na adres biznes@uwb.edu.pl w terminie do 16 stycznia 2023 r.

dr Magdalena Kun-Buczko
Koordynator Seminariów Prawnych dla Biznesu