Laureaci II Dyktanda Prawniczego

14.05.2019

Dnia 8 maja 2019 r. podczas wydarzeń w ramach Dni Wydziału Prawa 2019 odbyło się II Dyktando Prawnicze, zorganizowane przez dydaktyków z Wydziału Prawa UwB - dr Katarzynę Doliwę oraz dr. hab. Adama Doliwę, prof. UwB. Tytuł laureata oraz nagrody książkowe ufundowane przez Wydawnictwo CH BECK otrzymują:

I miejsce - Magdalena Jurczuk
II miejsce - Hanna Wasilewska
III miejsce - Katarzyna Damięcka

W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za tak liczne przybycie oraz udział w dyktandzie. Szczególne podziękowania i gratulacje składamy trójce laureatów. Zapraszamy za rok!

Poniżej przedstawiamy tekst dyktanda:

Rozważania trwożliwego redaktora

Przed Ambrożym stanęło nie lada wyzwanie – miał zredagować monografię mającą być pokłosiem półlegendarnej już, zeszłorocznej konferencji pt. (zapisać skrótem) „Utarte trakty, meandry tudzież bezdroża polskiej cywilistyki”. Pół przejęty, pół zdenerwowany Ambroży wiedział, że pracy tej niepodobna wykonać na chybcika i naprędce. Wierzył, że nie zawiedzie pokładanych w nim nadziei, nienadaremnie przecież skończył z wyróżnieniem prawo, a ponadto międzywydziałowe studia humanistyczne.

Nie najłatwiejszym zadaniem było wyselekcjonowanie artykułów, które znajdą się w monografii – do wyboru miał ich parędziesiąt, jako że rzeczona konferencja była trzyipółdniowa, a poszczególne quasi-panele oddzielały zaledwie minipauzy. Nowo mianowany redaktor odrzucił en bloc dzieła autorów, którzy nie respektowali wymogów formalno-technicznych. Wprawdzie co poniektórzy przekroczyli normę objętości dwuipółkrotnie, jednakowoż gros przesłanych tekstów to prace hiperpoprawne. Po chwili wahania zrezygnował z referatu, którego autor, w sposób ultradrobiazgowy i zabójczo nudny omawiał poszczególne paragrafy i ustępy „Rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków”  (Dz. U. z 2016 r. poz. 1034) (zapisać skrótem, a liczby - cyframi) oraz analizował bezczynszowe oddanie nieruchomości rolnej do używania i pobierania pożytków.

Kolejnym arcytrudnym problemem, któremu redaktor musiał sprostać, było wybranie tekstu otwierającego tom. Do roli tej nadawało się kilka artykułów, chociażby „Zharmonizowanie polskiego prawa cywilnego z wybranymi ważkimi dyrektywami Parlamentu Europejskiego” autorstwa sędziwego, stuipółletniego, ale wciąż superaktywnego warszawskiego profesora. Za megaważny uznał Ambroży tekst prof. zw. dr. hab. (zapisać skrótem) Alojzego Ciamciary, poruszający niektóre niebłahe aspekty odpowiedzialności cywilnej nie-Polaków. Ujęła go też praca „Wokół pojęcia cesji wierzytelności”, której współautorem był zażywny dżentelmen, pół Anglik, pół Polak. W końcu udało mu się znaleźć referat pasujący idealnie - „O klauzulach generalnych sensu stricto uwag niebanalnych kilka” koryfeusza cywilistyki z Wydziału Prawa UwB (nazwę uczelni zapisać należy skrótem), doktora honoris causa Uniwersytetu w Heidelbergu. Po niekrótkim namyśle Ambroży wytypował dwa opracowania zamykające księgę: analizę tużprzedwojennej ustawy o przewłaszczeniu na zabezpieczenie oraz, dla przeciwwagi, referat omawiający wyzwania współczesności - o franszyzie, leasingu i bukmacherstwie.

Dokonawszy powyższych wyborów stwierdził, że pracy przed nim jeszcze co niemiara - czekają go niełatwe rozważania nad tytułem i podtytułem pokonferencyjnego tomiszcza, kształtem wstępu, a także finalną kompozycją treści. Ni stąd ni zowąd Ambroży wpadł na nie byle jaki koncept - uznał, że można by wydać nie jeden, a dwa woluminy. Uwolni się w ten sposób od maksimąk selekcji, nie urazi nikogo odmową publikacji i uwzględni wszystkie dziedziny szeroko pojętej cywilistyki, łącznie z całościowym ujęciem pandektystycznym. Z drugiej wszak strony, ponad dwukrotnie zwiększy zakładany rozmiar przyszłej publikacji, co na pewno nie przysporzy mu sympatii kwestora jego Alma Mater. „Pomyślę o tym jutro” – rzekł sobie w duchu samozwańczy nadredaktor, niczym heroina jego ulubionej, choć nieprawniczej, superprodukcji „Przeminęło z wiatrem”.