Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Ochrona prawna bytów pozaludzkich”

Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Ochrona prawna bytów pozaludzkich”
Wpis może zawierać nieaktualne dane.
Data: 29.05.2024
Miejsce wydarzenia: Wydział Prawa UwB

W imieniu Koła Nauk Teorii Społecznych, Koła Naukowego Prawa Medycznego i Farmaceutycznego „Pro Humanae Vitae” oraz Studenckiego Koła Filozofii Prawa działających na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, serdecznie zapraszamy do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. „Ochrona prawna bytów pozaludzkich”.

Konferencja odbędzie się w dniu 29 maja 2024 roku w Sali 216 na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

OKN "Ochrona Prawna Bytów Pozaludzkich" to wyjątkowe wydarzenie, skupiające ekspertów, prawników, badaczy oraz pasjonatów, którzy zajmują się kwestią ochrony prawnej różnych form życia poza istotami ludzkimi. W obliczu dynamicznych zmian w świecie, gdzie relacje między ludźmi, a innymi bytami oraz technologią stają się coraz bardziej złożone, konieczna jest dogłębna refleksja nad etycznymi i prawnymi ramami, które gwarantują ochronę tych istot oraz regulują interakcje z nimi. Podczas konferencji poruszane będą liczne aspekty ochrony prawnej bytów pozaludzkich, w tym:

1. Prawa Zwierząt: Analiza obowiązujących regulacji prawnych dotyczących sytuacji prawnej zwierząt oraz potrzeba opracowania bardziej kompleksowych standardów ich ochrony.
  2. Środowisko Naturalne: Omówienie kwestii związanych z ochroną środowiska naturalnego i dążeniem do zrównoważonego rozwoju, uwzględniających zmiany klimatyczne, degradację ekosystemów oraz ochronę różnorodności biologicznej.
  3. Sztuczna Inteligencja: Badanie etycznych i prawnych implikacji rozwoju sztucznej inteligencji oraz autonomicznych systemów, w tym pytanie o prawa i obowiązki sztucznej inteligencji oraz odpowiedzialność za podejmowane przez nią decyzje.

Konferencja zapewnia wyjątkową przestrzeń do wymiany poglądów, prezentacji wyników badań oraz nawiązywania współpracy między różnymi dziedzinami nauki i praktyki. Celem wydarzenia jest opracowanie rozwiązań, które promują sprawiedliwość, szacunek dla istnienia oraz zrównoważony rozwój dla wszystkich form życia na naszej planecie.

W czasie konferencji odbędą się dwa panele podzielone na część ekspercką oraz studencko-doktorancką.

Część ekspercka panel I.

Prowadzący: Prof. dr hab. Katarzyna Bagan-Kurluta, kierownik Katedry Prawa Medycznego i Prawa Prywatnego Międzynarodowego, UwB

1. “Rzeka jako osoba prawna” - prof. dr hab. Jerzy Bieluk, Zakład Prawa Rolnego, UwB
  2. “Główne problemy związane z kategorią bytu na gruncie filozofii”- dr Karol Kuźmicz, Katedra Historii Prawa, UwB
  3. “Zadośćuczynienie za śmierć zwierzęcia - przyjaciela człowieka”- dr Urszula Drozdowska, Katedra Prawa Międzynarodowego Prywatnego i Prawa Medycznego, UwB
  4. “Ochrona zwierząt w badaniach klinicznych” - mgr Renata Zaręba, Katedra Prawa Międzynarodowego Prywatnego i Prawa Medycznego, UwB

Część studencko-doktorancka Panel II – harmonogram dostępny 28 maja 2024 r.