Relacja - Dzień Otwarty Wydziału Prawa UwB „Ciekawie po Prawie”

07.06.2023
Prodziekan ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju  dr hab. Izabela Kraśnicka, prof. UwB  wraz ze studentami Wydziału Prawa prezentującymi symulację rozprawy sądowej.

Dnia 2 czerwca 2023 r. odbył się Dzień Otwarty Wydziału Prawa pt. „Ciekawie po Prawie”. W ramach wydarzenia odbyły się symulacje rozpraw sądowych. W tym roku studenci zaprezentowali symulację rozprawy z prawa administracyjnego pt. „Śmieciowe peregrynacje po Polsce” oraz z zakresu prawa cywilnego pt. „O tym, co się wydarzyło na skrzyżowaniu ul. Rumiankowej i Storczykowej i o skutkach tego”. Studenci prezentujący symulacje znakomicie odegrali swoje role. Po każdej symulacji odbyła się dyskusja, podczas której publiczność wymieniała swoje spostrzeżenia oraz poglądy na temat niektórych przepisów prawa.

Tego dnia odbyły się także wykłady poświęcone wybranym zawodom po ukończeniu kierunków studiów naszego Wydziału. O tym czy łatwo jest kogoś (o) sądzić? Opowiadał dr Tomasz Kałużny, sędzia VI Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego w Białymstoku. Podczas spotkania z sędzią uczestnicy dowiedzieli się o tym jak wygląda droga do zawodu sędziego, codzienna praca sędziego oraz orzekanie na sali sądowej. Uczniowie usłyszeli także o sprawach, które najbardziej zapadły w pamięć sędziemu oraz o tym, jak prowadzący radzi sobie w niespodziewanymi sytuacjami na sali rozpraw. Kolejny gość – Pani adwokat Anna Jaczun opowiedziała o ścieżce kariery oraz zaletach i trudach codziennej pracy pełnomocnika. Dorada podatkowy Pani Dorota Kosacka przedstawiła z kolei realia pracy doradcy podatkowego i drogę do wykonywania reprezentowanego zawodu. Podczas spotkania uczniowie mogli dowiedzieć się także jak wygląda aplikacja radcowska? Ile się trzeba uczyć, aby się na nią dostać? Czy ciężko jest połączyć aplikację radcowską z pracą naukową? Na pytania uczniów w tym zakresie odpowiadał mgr Patryk Topolski doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych UwB, aplikant radcowski w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Białymstoku. Na spotkanie z uczniami przybył także por. dr Konrad Wnorowski Szef Sekcji Dochodzeniowo-Śledczej Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Białymstoku, który zaprezentował proces rekrutacji do służb mundurowych, zasady pełnienia służby oraz jak może wyglądać ścieżka kariery po ukończeniu studiów na kierunku prawo, administracja, kryminologia oraz bezpieczeństwo i prawo. Z kolei dr Marta Kuklo i dr Arkadiusz Bieliński wykładowcy Wydziału Prawa i doświadczeni mediatorzy powiedzieli o tym, czym jest mediacja? Czy ciężko jest wypracować konsensus, gdy mamy dwie skłócone ze sobą strony? Jakie korzyści przynosi mediacja i dlaczego alternatywne metody rozwiązywania sporów są coraz częściej stosowane?

Wśród publiczności gościliśmy uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im A. Mickiewicza w Białymstoku, III Liceum Ogólnokształcącego im K.K Baczyńskiego w Białymstoku, X Liceum Ogólnokształcącego im. Wisławy Szymborskiej w Białymstoku, XIII Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku oraz I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

W przerwie między wykładami uczniowie mogli lepiej poznać Wydział Prawa odwiedzając przygotowane stoiska informacje: Erasmus+ - Koła Naukowego Współpracy Międzynarodowej, Europe Direct Podlaskie, Studenckiej Poradni Prawnej oraz Stoisko daktyloskopijne - poznaj swoje odciski palców - Koła Prawa Karnego i Kryminologii.