Relacja - I Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawa człowieka w naukach penalnych- stan obecny, szanse, zagrożenia”

24.05.2021

Studenckie Koło Nauk Penalnych miało przyjemność zorganizować I Ogólnopolską Konferencję Naukową „Prawa człowieka w naukach penalnych - stan obecny, szanse, zagrożenia”, która odbyła się dnia 20 maja 2021 r. w formie on-line. Za główny cel Konferencji obrano merytoryczną wymianę wiedzy, poglądów i doświadczeń dotyczących fundamentalnych problemów dostrzeganych w obszarze tematyki związanej z prawami człowieka w naukach penalnych. Ponadto przedsięwzięcie to miało stworzyć możliwość nawiązania szeroko rozumianej współpracy pomiędzy przedstawicielami różnych środowisk oraz zaprezentowania aktualnych rozwiązań praktycznych i teoretycznych dotyczących wskazanej problematyki.

Na forum Konferencji organizatorzy gościli prelegentów, którzy reprezentowali:

• Okręgową Radę Adwokacką w Krakowie,
  • Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu,
  • Uniwersytet im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie,
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach,
  • Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Jagielloński,
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego,
  • Uniwersytet Warszawski,
  • Uniwersytet Rzeszowski,
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie,
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie,
  • Uniwersytet w Białymstoku,
  • Krakowską Akademię im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie,
  • Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Tematyka, nad którą pochylili się prelegenci była niezwykle interesująca i różnorodna. Poruszono między innymi zagadnienia dotyczące konfiskaty rozszerzonej, praw osób pozbawionych wolności, bezpłatnej pomocy prawnej, ochrony praw kobiet, inwigilacji, handlu ludźmi, praw pacjenta, naruszenia dóbr osobistych osób skazanych, prawa do życia i kary śmierci, mowy nienawiści, czynności przesłuchania dziecka, sytuacji ofiar zgwałcenia w postępowaniu przygotowawczym, prawa do obrony, standardów antytorturowych  w ochronie praw osób pozbawionych wolności, przestępstw popełnianych na szkodę dziecka, przestępstw bezprawnego pozbawienia wolności, kontroli operacyjnej w sferze Internetu, egzekucji skazanego w USA.

Nad zagadnieniami regulacji prawnych i ich funkcjonowania w praktyce dotyczących szeroko rozumianej problematyki praw człowieka w naukach penalnych pochylili się wspólnie zarówno przedstawiciele nauki, jak i praktycy związani z wymiarem sprawiedliwości. Niezmiernie cieszy nas fakt, że wśród patronów honorowych oraz współorganizatorów Konferencji znalazł się Rektor Uniwersytetu w Białymstoku - prof. dr. hab Robert Ciborowski. Nad rozpowszechnieniem informacji o Konferencji czuwał kalendarz wydarzeń prawniczych Lex Eventum.

Serdecznie dziękujemy wszystkim patronom za okazane wsparcie, prelegentom za niezwykle merytoryczne wystąpienia, a słuchaczom za obecność.