Relacja z cyklu wykładów prof. Liquna Cao

10.11.2022

W dniach 3, 10, 17 i 24 października na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku odbył się cykl ciekawych i inspirujących wykładów, zorganizowanych przez Międzynarodowe Centrum Badań i Ekspertyz Kryminologicznych, Katedrę Prawa Karnego i Kryminologii oraz Koło Naukowe Prawa Karnego i Kryminologii.

Gościliśmy znamienitego gościa - prof. Liquna Cao, profesora socjologii i kryminologii Instytutu Technologii Uniwersytetu Ontario w Kanadzie, a także doktora socjologii na Uniwersytecie Cincinnati w Ohio. Profesor Liqun Cao przeprowadził cykl wykładów pt. "Kontrola przestępczości z perspektywy kryminologicznej i porównawczej".

Spotkania odbyły się w 4 kolejne poniedziałki października. Na każdym z nich poruszone zostały bardzo istotne kwestie dotyczące aktualnych problemów świata kryminologicznego. Pierwszy wykład został poświęcony wstępnym zagadnieniom związanym z kryminologią porównawczą. Dziedzina, która ma przed sobą obiecującą przyszłość i potencjał do dalszych badań w tym zakresie. Na kolejnych spotkaniach przedstawione zostały m.in. badania nad korupcją i uczciwością policji w Tajwanie, w porównaniu do policji w Japonii i Stanach Zjednoczonych, a także jaki wpływ ma państwo, naród i kultura na kształtowanie się obrazu przestępczości.

Na każdym ze spotkań dokładnie omówione zostały różne metody i techniki badawcze. Pan Profesor polecił również wiele interesujących pozycji książkowych, a także artykułów naukowych możliwych do wyszukania w internecie czy bazach danych, z których warto korzystać podczas prowadzenia badań.

Uczestnicy wykładów mieli okazję poznać punkt widzenia jednego z najczęściej cytowanych kryminologów na świecie. Spotkania sprowokowały słuchaczy do wielu pytań, a prof. Liqun Cao odpowiedział na nie z największą dokładnością. Mimo tematyki poruszanej na wykładach, każdy z nich odbył się w swobodnej atmosferze, zachęcającej do dyskusji.

Było to wydarzenie zdecydowanie warte zaangażowania, a każdy z uczestników z pewnością wyniósł ze spotkań cenną wiedzę, która w przyszłości zaowocuje osiągnięciami w dziedzinie kryminologii i prawa.