Rzecznik Praw Obywatelskich na Wydziale Prawa UwB

02.03.2023
Od lewej Dziekan Wydziału Prawa prof. dr hab Mariusz Popławski, Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek.

W środę 1 marca 2023 r. mury Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku gościły Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Marcina Wiącka. Wziął on udział w seminarium na temat: „Pozytywna dyskryminacja? Nauka na rzecz efektywnego wejścia na rynek pracy wykształconych autystów”. Organizatorami wydarzenia byli: Fundacja Prawo i Partnerstwo, Fundacja Oswoić Świat oraz Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

- Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku dał niezwykły przykład dla uczelni nie tylko w Polsce, ale i całej Europie. Właśnie tu niedawno obronił doktorat pan Maciej Oksztulski. Jest on osobą niemówiącą i w spektrum autyzmu. Uważam, że przykłady takiej wrażliwości i dobrej woli ze strony społeczności akademickiej należy pokazywać i należy o nich rozmawiać – powiedział podczas konferencji prasowej Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek.

Zdaniem rzecznika, polskie prawo powinno bardziej ułatwiać osobom z niepełnosprawnościami wejście na rynek pracy.

- Powinien zostać wzmocniony system zachęcania pracodawców, którzy zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami. Taki system obowiązuje w pewnym zakresie w instytucjach publicznych, które zatrudniają powyżej 6% osób z niepełnosprawnościami, wtedy są zwolnione z opłaty do PFRON-u - poinformował prof. Marcin Wiącek dodając, że aż 90% instytucji publicznych nie zatrudnia takiego procentu osób z niepełnosprawnościami.

Dlatego według prof. Marcina Wiącka środowiska samorządowe, rządowe, a także organizacje pozarządowe powinny jak najskuteczniej zachęcać pracodawców do zatrudniania osób z niepełnosprawnościami.

Seminarium otworzył prof. dr hab. Mariusz Popławski, Dziekan Wydziału Prawa UwB oraz prof. dr hab. Maciej Perkowski, kierownik Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego i Europejskiego Wydziału Prawa UwB oraz prezes Fundacji Prawo i Partnerstwo.

Wśród gości znalazła się Barbara Buraczewska, Podlaska Wicekurator Oświaty, która odczytała list w imieniu Ministra Edukacji i Nauki. W wydarzeniu wziął także udział Piotr Miąsek z Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Obecni byli także przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku, komórek właściwych ds. osób z niepełnosprawnościami z Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu w Białymstoku, organizacji pozarządowych, a także studenci i młodzież.

W panelu pierwszym po wprowadzeniu do tematu seminarium przez prof. Macieja Perkowskiego wystąpił prof. Marcin Wiącek, który mówił o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich wobec osób wymagających wsparcia. Towarzyszyła mu Monika Wiszyńska–Rakowska, Pełnomocniczka do spraw wdrażania postanowień Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnościami w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Następnie głos zabrał Prof. dr hab. Adam Doliwa, Kierownik Katedry Prawa Cywilnego i Rolnego, skupiając się na zagadnieniu podmiotowości osób ze spektrum autyzmu, szczególnie w kontekście ubezwłasnowolnienia. Kolejne wystąpienie miał Dr Maciej Oksztulski z Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego i Europejskiego, – naukowiec, samorzecznik, analityk w Europe Direct Podlaskie, osoba w spektrum autyzmu. Jego wystąpienie dotyczyło prawa do nauki osób ze spektrum autyzmu. Jako ostatnia w panelu wystąpiła Dr Anna Drabarz, reprezentująca Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami, która wygłosiła referat na temat wspieranego i otwartego rynku pracy w kontekście zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami, ze szczególnym uwzględnieniem osób ze spektrum autyzmu.

Po przerwie odbyła się dyskusja na temat praktycznych aspektów funkcjonowania i zatrudnienia osób ze spektrum autyzmu, którą moderował prof. Maciej Perkowski. Wzięli w niej udział: Dr Izabela Kaczyńska – pedagog, terapeuta pedagogiczny, specjalista edukacji i rewalidacji osób ze spektrum autyzmu; Kacper Rudak – inżynier, pedagog specjalny, osoba w spektrum autyzmu; Renata Rudak – logopeda, fizjoterapeutka; Elżbieta Krysiewicz –kierownik Dziennego Ośrodka dla Dorosłych Osób z Autyzmem i członek Zarządu Fundacji Oswoić Świat; Dr Maciej Oksztulski; Danuta Oksztulska – działaczka społeczna, członkini zarządu Fundacji Oswoić Świat.