Spotkanie z Prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Białymstoku

04.04.2022

Dnia 10 marca 2022 r. odbyło się kolejne – czwarte, spotkanie Koła Naukowego Prawa Karnego i Kryminologii w tym roku akademickim. Gościem była Pani Małgorzata Karecka – prokurator Prokuratury Rejonowej w Białymstoku. Podczas czwartkowego spotkania studenci mieli możliwość zgłębienia tajników wykonywania zawodu prokuratora.

Podczas wykładu Pani prokurator przybliżyła uczestnikom najciekawsze sprawy, z którymi miała styczność. Jedną ze spraw o nieoczekiwanym biegu, z którą prelegentka miała styczność, było, jak w pierwszym momencie się wydawało, samobójstwo 80-letniej kobiety. Jak się jednak później okazało doszło do zbrodni zabójstwa. Kobieta została zamordowana przez swojego syna, który wraz z ojcem upozorował samobójstwo. Cała zbrodnia była zaplanowana.

Kolejną ciekawą sprawą, była śmierć 2-miesięcznej dziewczynki. O 4.00 rano, kiedy zadzwonił budzik, dziecko się nie obudziło. Jak się okazało matka położyła dziecko między rodzicami, ale nie pamiętała kiedy. Pani prokurator zajechała na miejsce o godzinie 10.00. Dziecko było już zimne i sine. Okazało się, że doszło do śmierci łóżeczkowej, a postępowanie umorzono.

Poruszony został również wątek sytuacją na granicy z Białorusią, w obrębie której dochodzi do przestępstw. Mowa przede wszystkim o tzw. kurierach – osobach, które transportują migrantów. W przypadku, gdy podejrzanym jest obcokrajowiec, trzeba działać niezwykle szybko. Wszystkie dokumenty dotyczące sprawy muszą być przetłumaczone na język ojczysty podejrzanego.

W każdej z przedstawionych przez Panią prokurator spraw, bardzo dokładnie zostały wyszególnione zadania prokuratora na każdym etapie postępowania. Co istotne, prokurator pełni 24-godzinne dyżury. Wówczas 8 godzin pracuje standardowo, a resztę czasu pozostaje w dyspozycji, pod telefonem. To prokurator decyduje na podstawie informacji uzyskanych od dyżurnego policji, jaka załoga ma się udać na miejsce zdarzenia, to prokurator jako pierwszy podchodzi do denata, prokurator również decyduje o zabraniu zwłok na sekcję i jest przy niej obecny – to oczywiście tylko niektóre z jego zadań.

Pani prokurator opowiedziała również, jaką ścieżkę należy przejść, aby stać się prokuratorem. Przede wszystkim należy zdać egzamin do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury oraz wówczas wybrać jako właściwą aplikację prokuratorską. Sama aplikacja trwa 3 lata. Wówczas aplikant ma 3 tygodnie w miesiącu praktyki we właściwej prokuraturze i tydzień zajęć w KSSiP-ie. Wówczas po skończonej pozytywnym wynikiem egzaminu aplikacji, osoba taka staje się asesorem. Asesor wykonuje takie same zadania jak prokurator, jednak w każdej czynności podlega aprobacie przełożonego. Asesura trwa 3,5 roku. Następnie akta 50 spraw prowadzonych przez asesora trafiają do prokuratury okręgowej, po uzyskaniu pozytywnej opinii, składany jest wniosek do prokuratora krajowego. Tak właśnie pokrótce wygląda droga do zostania prokuratorem.

Po wykładzie Pani prokurator, padło wiele pytań – np. czy każdy nadaje się na prokuratora, w jaki sposób dokonać pomiaru poziomu alkoholu we krwi u denata, czy od strony technicznej Prokurator dociera na miejsce zdarzenia samodzielnie, czy zespołowo, wraz z funkcjonariuszami Policji, lekarzem, technikami, czy mimo wykonywania zawodu prokuratora, da się rozdzielić życie prywatne od życia zawodowego.

W spotkaniu uczestniczyło około 40 osób.