VII Ogólnopolskie Studenckie Warsztaty Kryminalistyczne

14.06.2019

Z przyjemnością informujemy, iż drużyna reprezentująca Studenckie Koło Nauk Penalnych zajęła 3. miejsce w konkursie na „Najlepszy Studencki Zespół Oględzinowy”, który odbył się w ramach VII Ogólnopolskich Studenckich Warsztatach Kryminalistycznych zorganizowanych przez Studenckie Koło Nauk Kryminalistycznych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie w dniach 9-11 czerwca 2019 r.

W ramach Warsztatów studenci mieli przyjemność wzięcia udziału w ciekawych wykładach m.in. na temat paralizatora jako środka przymusu bezpośredniego, co przybliżyło im techniczne i prawne aspekty stosowania tego urządzenia przez Policję w Polsce. Nie mniej pouczające okazały się wykłady na temat 4 podstawowych dziedzin kryminalistyki tj. daktyloskopii, mechanoskopii, traseologii oraz śladów biologicznych. Podczas wspomnianych wykładów mogli oni dowiedzieć się wielu interesujących rzeczach na temat skutecznego zabezpieczania różnorodnych śladów na miejscu zdarzenia, w taki sposób aby zebrany materiał mógł posłużyć jako pełnowartościowy dowód w późniejszym postępowaniu karnym.

️Drugi dzień warsztatów studenci rozpoczęli od testu wiedzy teoretycznej, na który składały się pytania dotyczące materii przekazanej na wykładach przeprowadzonych dnia pierwszego.

Warsztaty nie były pozbawione praktycznych aspektów kryminalistyki. Uczestnicy mogli m.in. nauczyć się używać paralizatora pod okiem fachowców, czy zobaczyć jak wykonuje się skan buta i twarzy. Zorganizowane zajęcia, podczas których uczestnicy pracując w grupie, zabezpieczali ślady przy wykorzystaniu profesjonalnego sprzętu składającego się na wyposażenie walizki kryminalistycznej, pozwoliły na wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce.

️Zajęcia te stanowiły przygotowania do ostatniego dnia warsztatów, gdyż to wtedy odbył się Konkurs na „Najlepszy Studencki Zespół Oględzinowy”. Każda drużyna w ciągu 3 godzin miała przyjemność zabawić się w prawdziwą ekipę kryminalistyczną oraz zabezpieczać i poprawnie zaprotokołować jak najwięcej śladów zostawionych przez „włamywacza”, który dokonał kradzieży z włamaniem do jednego z domków znajdujących się na terenie ośrodka.