31.10.2023
Warsztaty dla studentów - Helping Ukrainian refugees: Understanding the role of law and civil society. Warsztaty finansowane z Funduszu Wyszechradzkiego w ramach Visegrad V4 Mini Grant Project.
Data: 01 - 05.12.2023
Miejsce wydarzenia: Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku

Warsztaty finansowane z Funduszu Wyszehradzkiego w ramach Visegrad V4 Mini Grant Project.

visegrad_fund_logo_blue.png

Kraje Grupy Wyszehradzkiej (V4) – Polska, Czechy, Słowacja i Węgry przyjęły ponad 2,1 miliona ukraińskich uchodźców w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Uchodźcy ci stali się częścią codziennego życia w tych państwach.

Projekt (prowadzony w całości w języku angielskim) ma na celu edukację i szkolenie młodych studentów w zakresie:

1. ram prawnych dotyczących przyjmowania tych uchodźców,
  2. sposobów budowania reakcji społeczeństwa obywatelskiego i organizacji wsparcia dla uchodźców z Ukrainy.

Szkolenie z podstaw prawnych poprowadzą prof. Charles Szymanski i dr hab. Izabela Kraśnicka, prof. UwB z Wydziału Prawa UwB oraz wykładowcy z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Trnawie (TU).

Następnie szkoleniowcy z UwB i TU, wraz z bratysławską organizacją pozarządową Liga Praw Człowieka (HRL), poprowadzą warsztaty dla młodych studentów na temat tworzenia i uczestnictwa w strukturach społeczeństwa obywatelskiego, które pomagają ukraińskim uchodźcom. Przedstawiciele Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego, Szkoły Zarządzania Publicznego (UCU) zapewnią młodym uczestnikom inną perspektywę - perspektywę samych ukraińskich uchodźców.

Do udziału w projekcie UwB zrekrutuje 15 polskich studentów, TU - 15 słowackich studentów, a UCU - 5 ukraińskich studentów.

Lokalizacja, zakwaterowanie i transport

Pierwsza część warsztatów (1-3 grudnia) odbędzie się w Chacie Janko w Oravicach na Słowacji.  Posiłki będą serwowane w pobliskiej karczmie Koliba Huberta.  Druga część naszego wydarzenia (4 grudnia) odbędzie się w Witowiance w Witowie w Polsce. Oravice i Witów to sąsiadujące ze sobą przygraniczne miejscowości, położone w pięknych Tatrach Zachodnich.

Studenci będą zakwaterowani w Chacie Janko i Witowiance.  Będą to współdzielone pokoje 2, 3- lub 4-osobowe. Projekt zapewnia też pełne wyżywienie (w dniu przyjazdu kolacja, śniadanie, obiad kolacje przez kolejne trzy dni i śniadanie w dniu wyjazdu)

Studenci będą mieli również zapewniony transport autokarowy w obie strony z Białegostoku do miejsc konferencji. Uwaga: ze względu na ograniczenia miejsca w autobusie, studenci mogą zabrać tylko bagaż podręczny, tj. spakować się lekko.  Duże walizki/torby nie będą przyjmowane.

Ramowy program:

Fri. December 1.  Arrival of students. Introductory lectures on the purpose of the program.

Sat., December 2. Workshops on the legal context of the Russian invasion of Ukraine and the legal framework for helping Ukrainian refugees. Includes workshops on International public law and Russia’s invasion of Ukraine, the legal framework for assisting refugees under international, EU and Polish and Slovakian law.

Sun., December 3. Workshops and training sessions on the role of civil society in assisting Ukrainian refugees. These include a workshop on how to effectively build an NGO to help Ukrainian (and other) refugees, and a special training session - under the guidance of faculty, students engage in a role playing exercise to create their own NGO to assist refugees.

Mon., Dec. 4. Closing of program. Concluding workshops and discussions: 1)Lessons learned to date from the legal and civil society response to the Ukrainian refugee crisis caused by the Russian invasion. 2)What young people can do going forward to help. 3)Being proactive in protecting the rights of Ukrainian refugees.

Tue., Dec. 5. Departures.

Rekrutacja do projektu:

W projekcie mogą wziąć udział studenci Wydziału Prawa UwB każdego kierunku, każdego roku i każdej formy studiów. Do udziału zapraszamy też studentów doktoranckich i uczestników Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych, którzy nie ukończyli 26 roku życia (wymogi grantodawcy).

Zainteresowane osoby proszone są o wysłanie krótkiego CV (w języku polskim, ale z informacjami na temat znajomości języka angielskiego) oraz max 1 stronicowego listu motywacyjnego (w języku angielskim) do Prodziekan ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju – dr hab. Izabela Kraśnickiej, prof. UwB.

Termin: do 16 listopada 2023 r., godz. 10:00, na adres: krasnicka@uwb.edu.pl

UWAGA: w przypadku zgłoszenia się większej liczby kandydatów, przeprowadzone zostaną rozmowy kwalifikacyjne, które wyłonią ostateczna grupę uczestników projektu.

hrl-logo-3_upr.png

uku_logo__seal_engl_gold_part.png