XV Seminarium Prawne dla Biznesu „Sygnalista w przedsiębiorstwie – perspektywy i wyzwania”

XV Seminarium Prawne dla Biznesu
„Sygnalista w przedsiębiorstwie – perspektywy i wyzwania”
Data: 12.12.2023
Miejsce wydarzenia: Aula Uniwersyteckiego Centrum Kultury, Kampus UwB, ul. Ciołkowskiego 1 N, Białystok

XV Seminarium Prawne dla Biznesu
„Sygnalista w przedsiębiorstwie – perspektywy i wyzwania”
12 grudnia 2023 r.
godz. 10.00- 12.30
Aula Uniwersyteckiego Centrum Kultury,
Kampus UwB, ul. Ciołkowskiego 1N, Białystok
Link do wydarzenia: https://www.youtube.com/watch?v=Av2YCJFIQLg

Szanowni Państwo, drodzy Przedsiębiorcy,

Sygnalista, demaskator, informator, whistleblower – „osoba dmuchająca w gwizdek” – w języku polskim brakuje określenia oddającego precyzyjnie znaczenie tego terminu. Sygnalista to osoba (pracownik w szerokim tego słowa znaczeniu), która mając na względzie dobro swojego miejsca pracy i (lub) dobro publiczne, przekazuje (najpierw swoim przełożonym, później – jeśli nie przynosi to skutku – innym instancjom, organom ścigania lub mediom) informacje o nieprawidłowościach związanych z funkcjonowaniem swojej organizacji.

Pojęcie sygnalisty funkcjonuje w polskiej przestrzeni prawnej stosunkowo krótko. Wszędzie tam, gdzie podejmowano działania legislacyjne w celu walki z korupcją, instytucja osoby informującej o nieprawidłowościach (sygnalisty) pojawiała się w minimalnym stopniu. Często była i niestety nadal jest kojarzona z donosicielstwem, agenturą, kapusiostwem i nie wzbudza pozytywnych skojarzeń.

Za sprawą dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii musimy na to zagadnienie spojrzeć z innej perspektywy.

W momencie, w którym kierujemy do Państwa zaproszenie do wzięcia udziału w Seminarium Prawnym dla Biznesu, polskie przepisy wdrażające dyrektywę nie zostały jeszcze przyjęte. W obecnym projekcie ustawy, czas na wdrożenie regulacji wewnętrznych w organizacjach ustanawiających kanały zgłaszania nieprawidłowości jest bardzo krótki, bo wynosi jedynie 14 dni. W związku z tym warto już teraz przyjrzeć się oraz przeanalizować projektowane polskie przepisy prawa i zaplanować jak proces zgłaszania nieprawidłowości w naszej organizacji mógłby wyglądać. Zdecydowanie nie warto czekać do ostatniej chwili, ponieważ proces przygotowania się do wdrożenia ciążących na przedsiębiorcach obowiązkach wymaga czasu, wielu analiz i odpowiedniego zaplanowania działań.

Podczas Seminarium eksperci skupią się na następujących zagadnieniach:

• czy obowiązek ochrony sygnalistów obejmuje wszystkich przedsiębiorców?
  • jakie obowiązki czekają na przedsiębiorców w zakresie ochrony sygnalistów?
  • jak przygotować organizację do sprostania nowym obowiązkom?
  • co grozi przedsiębiorcy za brak procedury wewnętrznej?
  • kiedy sygnalista może zgłosić naruszenie do mediów?
  • jak opracować właściwe procedury i jakie zmiany organizacyjne wdrożyć, by spełnić wymogi stawiane przez dyrektywę?
  • dlaczego z opracowaniem procedur wewnętrznych przedsiębiorcy nie powinni czekać do przyjęcia przepisów krajowych?
  • co oznacza bezpośrednie stosowanie dyrektywy i jakie ryzyko dla przedsiębiorców się za tym kryje?
  • jak zabezpieczyć dane osobowe sygnalisty i uniknąć odpowiedzialności spoczywającej na administratorze danych?
  • w jakim zakresie RODO i krajowe przepisy o ochronie danych osobowych mają zastosowanie wobec sygnalistów?

Celem XV Seminarium Prawnego dla Biznesu jest przybliżenie przedsiębiorcom problematyki ochrony sygnalistów oraz obowiązków związanych z ich ochroną. Kwestią czasu pozostaje wejście na stałe do polskiego porządku prawnego instytucji sygnalisty, a wraz z tym obowiązku przedsiębiorców do wdrożenia systemu informowania o nieprawidłowościach przy jednoczesnym zapewnieniu poufności i bezpieczeństwa sygnaliście.

Najbliższe Seminarium kierujemy do wszystkich pracodawców zobowiązanych do wdrożenia wewnętrznych rozwiązań związanych ze zgłaszaniem naruszeń oraz przedstawicieli praktyki zajmujących się opracowywaniem takich procedur.

Serdecznie zapraszam do uczestnictwa w Seminarium w tradycyjnej formie w Auli kampusu Uniwersytetu w Białymstoku. Osoby, które nie mają możliwości dotarcia osobiście, zapraszam do uczestnictwa on-line:

Zgłoszenia na załączonym formularzu proszę wysyłać na adres biznes@uwb.edu.pl w terminie do 10 grudnia 2023 r.

dr Magdalena Kun-Buczko

Koordynator Seminariów Prawnych dla Biznesu
Pełnomocnik Dziekana ds. otoczenia społeczno-gospodarczego
biznes@uwb.edu.pl